Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Zalewska w Kielcach: - Darmowy internet, symulatory w "zawodówkach" -

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Ścisła współpraca z firmami, szerokopasmowy internet za darmo, symulatory różnych urządzeń - takie za kilka lat mają być szkoły zawodowe i technika, także w Świętokrzyskiem, według minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej.

W czwartek w Targach Kielce odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu do spraw Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego powołanego przy świętokrzyskim kuratorze oświaty. Z tej okazji do stolicy regionu przyjechała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. W spotkaniu wzięli także udział wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, dyrektorzy szkół, przedstawiciele pracodawców oraz izb rzemieślniczych.

Rozmawiano o reformie szkolnictwa zawodowego. O celach, jakie stawia przed sobą rząd Prawa i Sprawiedliwości, mówiła Anna Zalewska. Minister edukacji narodowej zapowiedziała utworzenie szkół branżowych na wzór tych działających w Niemczech i Austrii.

- Taka szkoła ma być razem z pracodawcą, bo gospodarka tego potrzebuje. Chcemy, by pracodawca był na egzaminie, gdyż sam egzamin przestaje być teoretyczny. W 90 procentach będzie to egzamin techniczny. Nie interesuje nas, czy ktoś ładnie opisze, jak funkcjonuje obrabiarka - on ma umieć ją obsługiwać - podkreśliła Anna Zalewska.

Jak zaznaczyła, szkoła branżowa musi być absolutnie elastyczna, co oznacza dostosowywanie kierunków kształcenia do zapotrzebowania na rynku ze strony pracodawców. - Mamy dziewięć miliardów na szkolnictwo branżowe i techniczne. I nie wydamy ani złotówki na kształcenie w zawodzie który nie jest potrzebny - powiedziała Anna Zalewska.

Minister edukacji narodowej mówiła również o potrzebie zmian w prawie. - Pracodawcy chętnie mogą dać maszyny do szkoły, ale dyrektor musi zapłacić podatek od darowizny. To trzeba zmienić. Chcemy, by pracodawcy mocniej weszli z umowami stypendialno-lojalnościowymi – tak by miały gwarancję, że przez pierwsze lata młody człowiek trafi do nich. Ale musimy również zabezpieczyć młodego człowieka, by nie była to płaca minimalna - podkreśliła Anna Zalewska.

Jak poinformowała szefowa resortu edukacji, rząd pracuje nad tym, by szkoły miały darmowy dostęp do szerokopasmowego internetu. Jest również pomysł wyposażenia placówek w symulatory dźwigu czy koparki, ponieważ młodociani na takim sprzęcie w rzeczywistości nie mogą pracować. - Musimy za dziećmi nadążać, być z nimi, uczyć współpracy i odpowiedzialności, czyli tego, co potrzebne jest w życiu i u pracodawcy - zaznaczyła Anna Zalewska.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny


QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie