Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miód z Mirca i farsz z Osin produktami regionalnymi (ZDJĘCIA)

/CuK/
Sławomir Surdy z certyfikatem nadającym cechy produktu regionalnego dla jego miodu oraz panie z Osińskiego Stowarzyszenia Pasjonatów Rękodzieła wraz z farszem i produktami z niego przygotowanymi.
Sławomir Surdy z certyfikatem nadającym cechy produktu regionalnego dla jego miodu oraz panie z Osińskiego Stowarzyszenia Pasjonatów Rękodzieła wraz z farszem i produktami z niego przygotowanymi. Urząd gminy Mirzec
„Miód wielokwiatowy z Mirca” z Gospodarstwa Pasiecznego „Mirsa” Sławomira Surdego oraz farsz z zakwaszonych ziemniaków Osińskiego Stowarzyszenia Pasjonatów Rękodzieła „Kuźnia Arcydzieł” z Osin w gminie Mirzec. zostały wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wcześniej trafiły tam karp małszyński i farsz z kaszy gryczanej, zgłoszone przez gospodarstwo agroturystyczne „Małyszyński Zakątek”. Aby produkt został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, musi spełnić kilka rygorystycznych warunków. Jednym z najważniejszych jest przedstawienie wiarygodnych informacji dotyczących tradycji, pochodzenia oraz historii produktu, które pozwolą ocenić, że jest on wytwarzany przynajmniej od 25 lat.

- Miód u nas w rodzinie był od zawsze. Pszczoły hodował mój tata, dziadek i pradziadkowie. Ule miał też mój wujek. Pierwsze ule dostałem właśnie od niego, 40 lat temu – wspomina Sławomir Surdy, właściciel pasieki „Mirsa”.

Ukończył Studium Pszczelarskie w Pszczelej Woli. Dziś prowadzi trzy pasieki stacjonarne, w których ma 80 uli. Pszczoły i dostarczane przez nie produkty stały się jego sposobem na życie.

- Miód wielokwiatowy, wczesny wiosenny z Mirca, który został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych powstaje wiosną. Wyczuwa się w nim zapach majowej łąki: mniszka, kwiatu wierzby, klonów i innych wczesnych kwiatów. Miód ma kolor jasnego bursztynu i pachnie bukietem z łąki- wyjaśnia pszczelarz.

Z kolei farsz z zakwaszonych ziemniaków Osińskiego Stowarzyszenia Pasjonatów Rękodzieła „Kuźnia Arcydzieł” ma smak lekko kwaskowy z delikatnym posmakiem serwatki. Przypomina smak kiszonej kapusty. Wyczuwalny smak i zapach użytych przypraw: pieprzu, soli oraz lubczyku.

W 2018 roku osiński farsz z zakwaszonych ziemniaków został doceniony przez kapitułę konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” i otrzymał
W 2018 roku osiński farsz z zakwaszonych ziemniaków został doceniony przez kapitułę konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” i otrzymał wyróżnienie w kategorii „inne produkty”.

Wedle tradycji, wiosną, gdy w domach kończyły się zapasy, gospodynie chcąc urozmaicić pożywienie domowników i wykorzystać wszystko co zostawało w spiżarni, przygotowywały farsz. Najlepsze do wyrobu farszu były stare ziemniaki, wyszorowane, wymyte i nie skrobane. Należało je poszatkować w cebrzyku na drobne. Na noc zalewane były serwatką, pozyskaną po wyrobie sera. Do rana ziemniaki kisiły się, następnie przekładane do saganka, posolone gotowały się. Po ugotowaniu doprawiane do smaku pieprzem i lubczykiem, odcedzano, kraszono słoniną, cebulą lub olejem. Farsz z zakwaszonych ziemniaków wykorzystywany był również jako nadzienie do pierogów lub gołąbków na specjalne okazje np. wesela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie