Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miodowe trunki z medalami

Marzena KĄDZIELA
Laureaci i wyróżnieni w konkursie z organizatorami i jurorami.
Laureaci i wyróżnieni w konkursie z organizatorami i jurorami. Marzena Kądziela
Stanisław Gratka z Celin koło Rakowa i Michał Kiziński z Kielc to zwycięzcy V Świętokrzyskiego Konkursu na Nalewki Miodowe i Miody Pitne. Finał konkursu odbył się w czwartek w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Michał Kiziński z Kielc zwyciężył w kategorii miody pitne.
Michał Kiziński z Kielc zwyciężył w kategorii miody pitne. Marzena Kądziela

Michał Kiziński z Kielc zwyciężył w kategorii miody pitne.
(fot. Marzena Kądziela)

Jak powiedział organizator, Józef Kołaczek, przewodniczący Rady Polskiego Związku Pszczelarzy, konkurs z roku na rok skupia coraz więcej uczestników. - W pierwszej edycji ocenialiśmy 30 produktów, w tym roku ponad 50 - informuje.

Do V Świętokrzyskiego Konkursu na Nalewki Miodowe i Miody Pitne swe trunki zgłosili nie tylko mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, ale także i innych regionów Polski, między innymi ziemi łódzkiej, Wielkopolski, Podlasia, Lubelszczyzny, Podkarpacia, Dolnego Śląska. Ich trunki oceniało jury pod przewodnictwem Marcina Jarosza współwłaściciela rodzinnej firmy pszczlarskiej produkującej między innymi miody pitne nagradzane na konkursach na całym świecie.

Podczas finału odbywającego się w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach obecni byli między innymi przedstawiciele marszałka województwa świętokrzyskiego: Barbara Kubiec - Gowender i Tomasz Karyś, starosta konecki Bogdan Soboń, burmistrz Końskich Michał Cichocki, burmistrz Przedborza Miłosz Naczyński.

W kategorii nalewki miodowe pierwsze miejsce zdobył Stanisław Gratka z Celin za krupnik Celiny, drugie ex aequo Ryszard Tutak z Fałkowa za nalewkę malinową i Zdzisława Turecka z Bełchatowa za nalewkę wiśniową, trzecie - Eugeniusz Gromada z Kielc za krupnik litewski.

Z miodów pitnych na największe uznanie jurorów zasłużył wiszniak kielecki Michała Kizińskiego z Kielc. Drugie miejsce otrzymała Mariola Olszewska z Mychry pod Siedlcami za miód pitny trójniak, trzecie - Stanisław Jastrzębski z Kiełczówki z powiatu piotrkowskiego za miód staropolski.

Organizatorzy przyznali też szereg wyróżnień. Najlepsi dostali puchary i medale.

- Bywamy na konkursach międzynarodowych, między innymi w Stanach Zjednoczonych i z przyjemnością przyznaję, że świętokrzyski konkurs nie odbiega od nich poziomem - chwalił organizatorów Marcin Jaros.

Michał Kiziński z Kielc, zwycięzca w kategorii miody pitne, nie ma własnej pasieki, a swe trunki produkuje na bazie miodu kupowanego u świętokrzyskich pszczelarzy. - Dobry miód to podstawa - powiedział nam. - Dlatego kupuję go wyłącznie w sprawdzonych pasiekach. Z radością przyznaję, że takich pasiek mamy w świętokrzyskim wiele.

Miody pitne pana Michała zdobyły dwukrotnie nagrody na konkursach w USA: w 2010 było to drugie miejsce za miód pitny świętokrzyski wiśniak, w 2012 - trzecie miejsce za miód pitny dwójniak szlachecki.

Patronat nad konkursem objęli marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, prezydent Polskiego Związku Pszczelarzy Tadeusz Sabat, starosta konecki Bogdan Soboń, burmistrz Końskich Michał Cichocki, burmistrz Przedborza Miłosz Naczyński, wójt Fałkowa Henryk Konieczny, Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy "Ziemia Piotrkowska" Czesław Korpysa, prezes Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy Andrzej Dąbrowski, prezes firmy Magnus Tabacco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie