Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miodowy piknik w Tokarni. Pszczelarze opowiadali o tajnikach produkcji miodu. Zobacz zdjęcia

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 16 lat
Miody i inne produkty pszczelarskie królowały w niedzielę, 8 października w Parku Etnograficznym w Tokarni podczas "Pikniku pszczelarskiego". Impreza odbyła się w ramach ostatniej w tym sezonie "Rodzinnej niedzieli w skansenie".

Opowieści o pszczołach podczas pikniku w Tokarni

Podczas pikniku przedstawiciele Zarządu Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy oraz Rejonowych Kół Pszczelarzy opowiadali o kondycji pszczelarstwa w regionie świętokrzyskim. Marek Grabowski, bartnik, przedstawi historię bartnictwa na Kielecczyźnie. Działanie i obsługę tradycyjnych narzędzi i urządzeń pszczelarskich zaprezentował Michał Gabryś, pszczelarz z Lelusina. O akcji "Pszczoły w mieście" opowiadał jej koordynator – Krzysztof Antoszewski.

Dlaczego warto jeść miód?

Pszczelarze opowiadali o walorach zdrowotnych i smakowych różnych gatunków miodu oraz wyrobów powstałych na bazie produktów pszczelich. Zdradzali przepisy kulinarne i receptury kosmetyczne z wykorzystaniem miodu.

W sektorze małomiasteczkowym pszczelarze ustawili stragany, na których sprzedawali swoje miody. Królowały spadziowe, rzepakowe, akacjowe, wielokwiatowe, gryczane i nawłociowe.

Mariusz Wenda z Buska Zdroju, zawodowy pszczelarz przyznaje, że zbiory miodu w tym roku nie były złe. - Wiosenne zbiory nie były za ciekawe, ale rzepak już dopisał. Potem nawaliła akacja. Sytuację uratowała facelia błękitna. A na koniec było sporo miodu spadziowego, który jest najpopularniejszy na Kielecczyźnie. Polecam do jedzenia każdy miód, każdy jest zdrowy, wzmacnia organizm i ma właściwości bakteriobójcze – mówi.

Piknik poprzedziła msza święta w kościele z Rogowa w intencji pszczelarzy z udziałem pocztów sztandarowych rejonowych Kół Pszczelarzy z Chęcin oraz Jędrzejowa.

W województwie świętokrzyskim działa ponad 4700 gospodarstw pasiecznych. Najwięcej jest ich w powiecie kieleckim – 1386. Na drugim miejscu jest powiat opatowski – 288 gospodarstw a na trzecim powiat buski z 306 gospodarstwami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie