Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miodunka plamista to zbawienie dla Twoich płuc, oskrzeli i krtani. Poznaj jej właściwości

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Zdobi zarośla, łąki, lasy, często jest wykorzystywana do dekoracji ogrodu. Jednak mało kto wie, że ta roślina ma ogromne właściwości lecznice. Jest zbawieniem dla płuc, górnych dróg oddechowych, krtani. Poznajcie jej właściwości.>>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYC SLAJDACH
Zdobi zarośla, łąki, lasy, często jest wykorzystywana do dekoracji ogrodu. Jednak mało kto wie, że ta roślina ma ogromne właściwości lecznice. Jest zbawieniem dla płuc, górnych dróg oddechowych, krtani. Poznajcie jej właściwości.>>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYC SLAJDACH Archiwum
Zdobi zarośla, łąki, lasy, często jest wykorzystywana do dekoracji ogrodu. Jednak mało kto wie, że ta roślina ma ogromne właściwości lecznice. Jest zbawieniem dla płuc, górnych dróg oddechowych, krtani. Poznajcie jej właściwości.

Zioła od zawsze były wykorzystywane w leczeniu różnych dolegliwości. Pierwsze wiadomości o ziołolecznictwie znajdują się w dokumentach historycznych Babilonii i Asyrii z okresu około 2000 lat prze naszą erą. W starożytnym Egipcie lecznictwem zajmowali się kapłani a rośliny lecznicze uprawiano przy świątyniach. W czasach średniowiecza, rozwój ziołolecznictwa kontynuowany był w chrześcijańskich klasztorach w ramach tradycji zakonnej, szczególnie benedyktyńskiej. Zioła były uprawiane w ogródkach przyklasztornych. Rozwinęła się wtedy sztuka prowadzenia bardzo obszernych i bogato ilustrowanych zielników będących swoistymi katalogami roślin leczniczych.

Miodunka plamista to roślina z rodziny ogórecznikowatych. Jej popularna nazw to płucnik, ponieważ jej plamiste liści wyglądem przypominają chore płuca. Najczęściej występuje w lasach liściastych i mieszanych w których dominują graby, buki i dęby. Dorasta do 30 centymetrów. Posiada czarne kłącze z korzeniami. Blaszki liści mają kolor jasnozielony z charakterystycznymi srebrzystymi plamkami. W czasie kwitnienia kwiaty zmieniają barwę z czerwonej na fioletową a w ostatnim stadium kwitnięcia na niebieską. Jest bogatym źródłem wielu związków chemicznych: witamin (z grupy B oraz witaminy A, C i E), związków mineralnych (głównie krzemionki), saponin, flawonoidów, garbników, antocyjanów. Wykorzystuje się ją głównie w leczeniu zapalenia płuc, oskrzeli, krtani a nawet gruźlicy. A jakie ma jeszcze właściwości? Zobaczcie w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie