Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mirzec nie chce szybkiej linii kolejowej do Centralnego Portu Komunikacyjnego

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Podczas spotkania roboczego, w sprawie budowy linii kolejowej, które odbyło się w Urzędzie Gminy w Mircu
Podczas spotkania roboczego, w sprawie budowy linii kolejowej, które odbyło się w Urzędzie Gminy w Mircu Fot. UG Mirzec
Spotkanie robocze, w sprawie budowy linii kolejowej, odbyło się w Urzędzie Gminy w Mircu. Omówiono osiem wariantów przebiegu linii kolejowych do Centralnego Portu Komunikacyjnego na odcinku Radom – Iłża – Kunów.

Generalnie, gmina Mirzec nie chce takiej linii na swoim terenie, bo to grozi wysiedleniami mieszkańców gminy.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele inwestora, czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz firmy Databout, która przygotowuje koncepcje przebiegu tras kolejowych. Gminę Mirzec reprezentowali pracownicy Urzędu Gminy w Mircu na czele z wójtem Mirosławem Sewerynem oraz radni Anna Kawalec i Sylwester Spadło. Robocze spotkania na temat wariantów przebiegu linii kolejowych organizowane są w każdej gminie, w której wyznaczono korytarze inwestycji.

Koncepcję przebiegu ośmiu rozważanych wariantów tras kolejowych na podstawie Rozszerzonego Studium Techniczno-Ekonomiczno- Środowiskowego omówił Rafał Garpiel z firmy Databout. Jak przekazał prelegent, planowana jest budowa linii kolejowej 84 na odcinku Radom -Iłża – Kunów, przystosowanej do szybkich przewozów pasażerskich, przewozów towarowych oraz przewozów regionalnych.

Zakłada się budowę bezkolizyjnych skrzyżowań z drogami. Linia ma zostać wygrodzona na całej długości, co zapobiegnie wtargnięciu na torowisko zwierzyny. Obecnie trwają prace przygotowawcze, które według zamierzeń mają potrwać do 2030 roku. Sama budowa linii kolejowej oraz oddanie jej do eksploatacji planowana jest na lata 2031 – 2034.

Na obecnym etapie przygotowań opracowanych zostało osiem wstępnych wariantów przebiegów linii kolejowej. Cztery z nich
poprowadzone zostały przez teren gminy Iłża. Kolejne cztery warianty wstępnie zostały usytuowane na styku gmin Mirzec, w powiecie starachowickim i Mirów w powiecie szydłowieckim.

Poinformowano, że gmina Mirzec odniesie się szczegółowo, na piśmie do Rozszerzonego Studium Techniczno- Ekonomiczno-Środowiskowego dla tej linii. Po zebraniu opinii ze wszystkich zainteresowanych gmin firma opracowująca Koncepcję Programowo-Przestrzenną, zredukuje liczbę wariantów z ośmiu do czterech, po czym nastąpi przygotowanie wariantu inwestorskiego. Przy ustaleniu przebiegu trasy będą brane pod uwagę względy ekonomiczne, środowiskowe, techniczne oraz społeczne.

Wójt Gminy Mirzec zamierza negatywnie zaopiniować wszystkie cztery warianty trasy kolejowej, która miałaby przebiegać przez gminę Mirzec. Pozytywną opinię otrzyma jeden z wariantów przebiegających przez tereny gminy Iłża. W przypadku nieuwzględnienia negatywnej opinii gminy Mirzec, gdyby wśród czterech koncepcji wybranych do dalszego planowania znalazła się trasa prowadząca przez tereny gminy Mirzec, władze gminy dołożą wszelkich starań, aby trasa została zaprojektowana w taki sposób, aby jak najmniej ucierpieli na tym mieszkańcy gminy Mirzec, bez konieczności wysiedleń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie