Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Misja Wołyń” w „Przystanku Historia” Instytutu Pamięci Narodowej w czwartek w Kielcach

Tomasz Trepka
Polskie cmentarze na Wołyniu stanowią często ostatni namacalny symbol polskości tych ziem. – Spotkanie, które organizujemy 6 grudnia dotyczyć będzie pielęgnowania pamięci o ofiarach zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Na samym terenie Wołynia zginęło wówczas około 60 tysięcy osób – powiedziała Edyta Krężołek z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Gościem „Przystanku Historia” będzie Jacek Bury. Zawodowo jest on wychowawcą Środowiskowego Hufca Pracy w Lublinie. Jednocześnie jest jednym z twórców wyjątkowej akcji społecznej, którą prowadzi Fundacja Niepodległości wraz z Ochotniczym Hufcem Pracy w Lublinie. – Od 2008 roku nasz dyskutant jest organizatorem obozu, którego celem stało się przywrócenie pamięci o zapomnianych polskich cmentarzach parafialnych znajdujących na terytorium dzisiejszej Ukrainy. Jak pokazują ostatnie lata, takie oddolne inicjatywy odnoszą większe powodzenie od działań na szczeblu centralnym – dodała Edyta Krężołek. Osoby zaangażowane w ten projekt, regularnie w sierpniu każdego roku, starają się przez przynajmniej kilkanaście dni pracować na rzecz przywrócenia do należytego stanu wybranych nekropolii. Oprócz pielęgnowania polskich grobów na Wołyniu, celem organizatorów jest również porządkowanie ukraińskich cmentarzy znajdujących się w Polsce.

Ocalić od zapomnienia
Kresy Wschodnie przez setki lat stanowiły trzon ziem państwa polskiego. Mimo tego, na ukraińskiej prowincji praktycznie nie spotkamy dziś śladów obecności Polaków na tych terenach. W okresie Zbrodni Wołyńskiej, ukraińscy nacjonaliści nie tylko dokonali fizycznej eksterminacji ludności polskiej, ale jednocześnie przeprowadzili grabież oraz zrównali z ziemią wiele wsi, po których nic nie pozostało. – Większość z ponad dwóch tysięcy miejscowości na terenie Wołynia uległo całkowitemu zniszczeniu – zaznaczyła Edyta Krężołek.
Idea porządkowania polskich grobów na Wołyniu posiada ważny walor edukacyjny. – W projekcie biorą udział osoby w rozmaitym wieku. Zdarza się, że w tej „misji” uczestniczą dzieci z rodzicami, młodzież oraz osoby starsze. Mamy więc do czynienia ze swego rodzaju sztafetą pokoleniową – powiedziała pracownica kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Niestety, większość tych miejsc nie przypomina dzisiejszych cmentarzy w Polsce. Są one w bardzo złym stanie. – Niejednokrotnie jest tak, że dopiero po bliższym przyjrzeniu się takiemu miejscu, można stwierdzić, że mamy do czynienia z cmentarzem – dodała Edyta Krężołek.

Zainteresować drugą stronę
Oprócz upamiętniania miejsc związanych niegdyś z narodem polskim jeszcze jeden aspekt całej idei zasługuje na szacunek. Jest nim nawiązanie współpracy z ukraińskimi mieszkańcami poszczególnych miejscowości, gdzie znajdują się polskie nekropolie. – Jak wiemy te relacje są trudne. Inicjatywa Fundacji Niepodległość oraz OHP ma jednocześnie pomóc w nawiązaniu relacji z Ukraińcami. Uświadomić lokalnej społeczności, że takie miejsca się znajdują w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Już pierwsze kontakty inicjatorów akcji, które miały miejsce w minionych latach, pokazały, że ludność ukraińska jest skłonna zaangażować się w utrzymanie polskich grobów w należytym stanie – powiedziała Edyta Krężołek.

Podczas spotkania będzie można się dowiedzieć o szczegółach projektu porządkowania polskich grobów na Wołyniu, o podejściu do idei ukraińskich obywateli oraz sytuacji polskich cmentarzy na Ukrainie. – Liczymy, że może nasza dyskusja zachęcić może mieszkańców Kielc i regionu do wzięcia udziału w akcji. Niewątpliwie wśród nas są osoby, których rodziny pochodzą z Kresów Wschodnich, ale do wspólnego działania przyłączyć może się każdy, bo pracy do wykonania jest bardzo dużo – zakończyła pracownica kieleckiego Instytutu Pamięci Narodowej. Początek spotkania 6 grudnia 2018 roku w „Przystanku Historia” przy ulicy Warszawskiej 5 w Kielcach o godzinie 17. Wstęp wolny.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. FLESZ PLASTIK ZAKAZANY]

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie