Mistrzostwa Polski w pływaniu na półmetku. Dwa medale Donaty Kilijańskiej

/waf/
Donata Kilijańska ma powody do radości z dotychczasowych startów na mistrzostwach Polski.
Mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski ma na koncie Donata Kilijańska z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski na półmetku Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu.

Od czwartku na ostrowieckiej pływalni Rawszczyzna trwają mistrzostwa Polski w pływaniu na basenie 25-metrowym. Biorą w nich udział również reprezentanci świętokrzyskich klubów.

W pierwszym dniu zawodów Donata Kilijańska z KSZO Ostrowiec zdobyła srebrny medal na 200 metrów stylem zmiennym z czasem- 2:14,09, będącym nowym rekordem okręgu seniorek i juniorek 18 lat. W finale tej konkurencji płynęła Karolina Długołęcka z Unii Busko-Zdrój. 17-latka trenująca w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Krakowie w eliminacjach ustanowiła rekord okręgu juniorek 17 lat- 2:19,75, ale w finale popłynęła wolniej- 2:20,81 i zajęła 8. miejsce.

W półfinale 50 metrów stylem dowolnym pływał Kacper Łopaciński z Foki Sandomierz. Sprinterski dystans pokonał w 22,78, jednak wystarczyło to do 13. miejsca.

W piątek Kilijańska popłynęła w najszybszej serii 800 metrów kraulem. Obrończyni tytułu mistrzowskiego sprzed roku prowadziła od startu do mety wyłączając zegar na 8:33,53. Trzy kwadranse później Donata popłynęła w finale 100 metrów kraulem. Zmęczona wcześniejszym wyścigiem zajęła 8. miejsce z czasem 58,78, znacznie gorszym niż w czwartkowych eliminacjach, kiedy pokonała setkę w 56,89.
Do półfinału 100 m stylem zmiennym awansowała Długołęcka. Osiągnęła w nim czas 1:04,79, który dał jej 10. miejsce. Wynik ten to nowy rekord okręgu seniorek, juniorek 18 oraz 17 lat.

W drugiego dnia zawodów w półfinałach pływał też Łopaciński. Uczeń SMS Oświęcim setkę kraulem pokonał w 50,01, zajmując 9. miejsce z nowym rekordem okręgu juniorów 18 lat.

Z lepszych wyników naszych zawodników warto odnotować 12. miejsce Sebastiana Książka na 800 metrów kraulem. Zawodnik KSZO pokonał dystans w czasie- 8:12,94. Uczeń SMS Ostrowiec był także 16. na dystansie o połowę krótszym- 3:54,89.

Bardzo udane są te mistrzostwa dla 19-letniego Marcina Kaczmarskiego- wychowanka KSZO, obecnie zawodnika MKP Szczecin. Został on mistrzem Polski na 400 metrów stylem dowolnym w bardzo dobrym czasie- 3:43,22, a na 800 metrów zdobył srebrny medal z czasem 7:44,12. Po "złoto" na 100 metrów dowolnym sięgnęła kielczanka w barwach AZS AGH- Anna Kawecka- 55,59.

W piątek został ustanowiony pierwszy na tych zawodach indywidualny rekord Polski seniorów. Tomasz Polewka z AZS AWF Katowice poprawił czasem 23,62 osiągnięcie Radosława Kawęckiego na 50 m stylem grzbietowym.