Mistrzostwa Polski w rajdach enduro - eliminacje w Kielcach. Szuster wygrał

mko
Michał Szuster na próbie enduro w Dębskiej Woli.
Michał Szuster na próbie enduro w Dębskiej Woli. fot. Michał Kolera
Szuster wygrał kielecką eliminację rajdów enduro. Dobre miejsca Bracika i Giemzy. Chorodyński drugi wśród weteranów, Stępień wygrał w Pucharze Polski.

Michał Szuster wygrał zawody zaliczane do VII i VIII rundy Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w rajdach enduro, które w sobotę i niedzielę rozegrały się pod Kielcami. Był najlepszy w klasyfikacji generalnej oraz w klasie E1.

- W sobotę czułem lekką presję, ale później emocje opadły i było już tylko lepiej - powiedział po zawodach kielczanin Michał Szuster, jeżdżący w barwach Cieszyńskiego Klubu Motorowego. - Do końca sezonu zostały tylko zawody w Suwałkach. Jeśli wygram, będę mistrzem Polski w klasie E 1- mówił Michał, przyznając jednocześnie, że kieleckie eliminacje były dla niego doskonałym przygotowaniem do Drużynowych Mistrzostw Świata, czyli "sześciodniówki", która pod koniec września odbędzie się w Niemczech.

Zaraz za Szusterem w klasie E1 uplasował się Rafał Bracik z Kieleckiego Towarzystwa Motorowego Novi. Zakończone w niedzielę zawody ocenił jako dość wymagające. - Próba enduro w Dębskiej Woli trwała aż siedem minut. W Kowali odcinek miał tylko 1600 metrów, ale był dziurawy i wyjeżdżony- podsumował. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej i pierwsze w klasie Junior zajął inny zawodnik KTM Novi, Maciej Giemza. - Miałem dwie wywrotki, które mogły wiele mnie kosztować - mówił o swoim występie Giemza. Przyznał, że w zwycięstwie pomogła mu dobra znajomość toru w Dębskiej Woli. - Właśnie tam kilka tygodni temu pieczętowałem zdobycie tytułu Mistrza Polski w cross country, więc dobrze znałem trasę - powiedział młody zawodnik. Mniej szczęścia miał jego klubowy kolega Konrad Lasocki, któremu w sobotę zepsuł się motocykl i tylko dzięki uporowi dojechał do mety. - W niedzielę było już w porządku i wygrałem, ale wystarczyło to do zdobycia drugiego miejsca w klasie Junior 50 - opowiadał Konrad. Lepszy od niego okazał się tylko Maciej Gańczarczyk z Cieszyńskiego Klubu Motorowego.

Dobry występ zanotowali motocykliści Enduro Team Kielce. Drugi w mistrzostwach Polski klasy weteran był Grzegorz Chorodyński. - Technicznie trasa była ciężka. Nie było to typowe enduro - opisuje zawody Chorodyński. Jego klubowy partner Łukasz Stępień wygrał klasę E1 w Pucharze Polski. - Mój największy konkurent, Adrian Marchewka z CKM Cieszyn był dopiero czwarty. Ja zawziąłem się i udało się wygrać. Nie powalczę już w klasyfikacji sezonu, gdyż nie startowałem we wszystkich eliminacjach. Szkoda, bo jestem w dobrej formie - mówił Łukasz po zakończeniu zawodów.

Inny świętokrzyski zawodnik, Bartłomiej Cedro, startujący w Pucharze Polski jako niezrzeszony, zajął drugie miejsce w klasie E2/E3.

Wyniki po dwóch dniach zmagań:

MISTRZOSTWA POLSKI

Klasyfikacja generalna: 1. Michał Szuster, 2. Paweł Szymkowski (obaj Cieszyński Klub Motorowy), 3. Maciej Giemza (KTM Novi Kielce). Weteran: 1. Marcin Tynowski (CKM), 2. Grzegorz Chorodyński (Enduro Team Kielce), 3. Zbigniew Lech (Hawi Opole). Klasa E1: 1. Michał Szuster (CKM). 2. Rafał Bracik (Novi), 3. Wacław Skolarus (CKM). E2/E3: 1. Paweł Szymkowski (CKM), 2. Marcin Frycz, 3. Sebastian Krywult (obaj Beskidzki Klub Motorowy). Quad 2k: 1. Łukasz Łaskawiec, 2 Zbigniew Zych (obaj Łaskawiec Rally Team), 3. Jan Grzegorek (CKM). Junior 50: 1. Maciej Gańczarczyk (CKM), 2. Konrad Lasocki, 3. Kacper Zięba (Novi). Junior: 1. Maicej Giemza, 2. Konrad Widłak, 3. Patryk Bielec (wszyscy Novi).

PUCHAR POLSKI

Weteran: 1. Jacek Roman, 2. Wojciech Przytuła (obaj Automobilklub Polski), 3. Andrzej Goleń. E1: Łukasz Stępień (ET Kielce), 2. Tomasz Zimnoch (MKM Białystok), Rafał Kowol (CKM). E2/E3: Mariusz Zimnoch (MKM), 2. Bartłomiej Cedro (niezrzeszony), 3. Paweł Szymański (X Racing Team). Quad 2k: 1. Piotr Wasik (Radomskie Towarzystwo Motocyklowe), 2. Paweł Romaniak, 3. Paweł Samek (obaj Krakowski Klub Cyklistów i Motocyklistów). Quad 4k: 1. Rafał Kozioł (CKM), 2. Jacek Mądry (AP), 3. Andrzej Pleskot (X Racing Team). Junior 50: 1. Jakub Kozłowski, 2. Piotr Woźniak, 3. Bogdan Chrzanowski (wszyscy X racing Team). Junior: 1. Damian Magierowski (SKM Krzeniów), 2. Maciej Zaniewicz (AP), 3. Robert Cudowski (MKM).