Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego w Sporcie Pożarniczym odbywają się w Kielcach. Zobacz zdjęcia

Elżbieta Zemsta
od 16 lat
Szybkość, sprawność, precyzja i refleks – te cechy posiada każdy strażak. Szczególnie sprawdzają się podczas akcji gaśniczych, ale przydają się także w czasie strażackich zawodów. W piątek, 19 maja rozpoczęły się 24. Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego w Sporcie Pożarniczym. O zwycięstwo walczy 17 drużyn z całego regionu. Niezrównana była – po raz kolejny – drużyna ze Skarżyska!

W zawodach udział wzięło 140 strażaków z 17 jednostek ratowniczo – gaśniczych z terenu woj. świętokrzyskiego oraz 15 zawodników z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie.

Podczas pierwszej części zawodów sprawdzane są umiejętności indywidualne to tak zwany dwubój pożarniczy. Polega na wspinaczce na wysokość trzeciego piętra przy użyciu drabiny hakowej i 100-metrowym torze przeszkód – te konkurencje odbyły się w piątek rano.

W piątek po południu na Stadionie przy ulicy Prostej w Kielcach rywalizowano zespołowo. Drużyny najpierw wystartowały w sztafecie pożarniczej (4 razy 100 metrów), a później zmierzyły się w konkurencji zwanej pożarnicze ćwiczenie bojowe. Strażacy rozwijali węże gaśnicze, przeskakiwali przez ściany, gasili ogień. Wszystko oczywiście na czas. Od lat w zawodach pierwsze miejsce należy do drużyny ze Skarżyska-Kamiennej, nie inaczej było i w tym roku. Skarżyscy strażacy nie mieli sobie równych zarówno w indywidualnych zmaganiach jak i w drużynowej rywalizacji.

I tak. W konkurencji pożarniczego toru przeszkód indywidualnie zwyciężył Dawid Kowalik z JRG Skarżysko-Kamienna, drugie miejsce zajął Karol Błaszczyk z JRG Jędrzejów a trzecie Łukasz Bielecki z JRG 4 Chmielnik

W klasyfikacji zespołowej pożarniczego toru przeszkód zwyciężyło JRG Skarżysko Kamienna, drugie było JRG Chmielnik, a trzecie JRG Włoszczowa.

We wspinaniu przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro indywidualnie: pierwsze miejsce zajął Dawid Kowalik z  JRG Skarżysko-Kamienna, drugi miejsce Dariusz Struski z JRG Włoszczowa, i trzecie Wojciech Kunys z JRG Skarżysko-Kamienna.

W klasyfikacji zespołowej w drabinie hakowej: 1 miejsce JRG Skarżysko-Kamienna, drugie JRG Włoszczowa i trzecie 3 JRG 4 Chmielnik.

W dwuboju pożarniczym – indywidualnie: zwyciężył Dawid Kowalik z JRG Skarżysko, drugi był kolega z tej samej jednostki - Wojciech Kunys z JRG Skarżysko-Kamienna, a trzeci Łukasz Bielecki z JRG 4 Chmielnik

W konkurenci pożarniczych ćwiczeń bojowych pierwsze miejsce zajęło JRG Jędrzejów, drugi miejsce JRG 4 Chmielnik i trzecie miejsce JRG Skarżysko-Kamienna.

W klasyfikacji generalnej XXIV Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego – jak to jest już od kliku lat – zwyciężyło JRG Skarżysko-Kamienna. Drugie zajął JRG 4 Chmielnik, a trzecie JRG Włoszczowa.

Warto dodać, że wśród tegorocznych zawodników byli i ci strażacy, którzy w ubiegłym roku drużynowo dla województwa świętokrzyskiego wywalczyli srebrny medal w ogólnopolskich Mistrzostwach w Sporcie Pożarniczym w Częstochowie. W roku 2021 świętokrzyscy strażacy sięgnęli po złoto! W czerwcu drużyna reprezentacji świętokrzyskiej straży pożarnej wystartuje w tegorocznych Mistrzostwach Polski. Trzymamy kciuki.

Klasyfikacja końcowa wszystkich drużyn XXIV Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego:

• 17 miejsce zespół z JRG 2 Ostrowiec Świętokrzyski - z wynikiem 44 pkt.
  • 16 miejsce zespół z JRG 2 Kielce - z wynikiem 40 pkt.