Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Młody rolnik" tuż tuż. Pracownicy ARiMR szkoli gospodarzy w powiecie pińczowskim

oprac. red.
Rolnicy z zainteresowaniem słuchali o możliwości skorzystania z działania Młody rolnik
Rolnicy z zainteresowaniem słuchali o możliwości skorzystania z działania Młody rolnik archiwum Biura Powiatowego ARiMR w Pińczowie
Na przełomie maja i czerwca 2018 gospodarze będą mogli składać wnioski o przyznanie im premii dla młodych rolników z PROW 2014-2020. W gminie Złota w powiecie pińczowskim już miejsce miało szkolenie dla zainteresowanych tym działaniem. W czwartek do gminnej biblioteki przyszło około 70 osób.

Ponad 70 osób, w tym uczniowie Szkoły Rolniczej w Chrobrzu oraz gospodarze, zebrało się w czwartek, 19 kwietnia, w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Złotej. Przeszli szkolenie z działania premiowego „Młody rolnik”. Jest to jedno z działań realizowanych przez ARiMR w ramach współfinansowanego z funduszy unijnych „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020”. Pomoc ma formę bezzwrotnej premii w stałej wysokości 100 tysięcy złotych, którą można przeznaczyć na różnego rodzaju inwestycje w swoim gospodarstwie rolnym.

Jak przypomina kierownik biura powiatowego w Pińczowie Elżbieta Kwiecień-Ząbek, wniosek o przyznanie takiej premii może złożyć osoba, która ma nie więcej niż 40 lat oraz rozpoczęła prowadzenie swojego gospodarstwa rolnego nie wcześniej niż w okresie 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Gospodarstwo prowadzone przez „młodego rolnika” powinno mieć powierzchnię użytków rolnych nie mniejszą niż powierzchnia średnia dla województwa świętokrzyskiego (obecnie 5,67 hektara) i nie większą niż 300 hektarów. Dodatkowo jego wielkość ekonomiczna obliczana na podstawie powierzchni upraw oraz liczby zwierząt gospodarskich powinna mieścić się w przedziale od 13 tysięcy euro do 150 tysięcy euro.

- Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie ogłaszanym co roku przez Prezesa ARiMR z co najmniej 30 dniowym wyprzedzeniem, sam nabór trwa zwykle również 30 dni - zaznacza kierownik Elżbieta Kwiecień-Ząbek. - Do tej pory mieliśmy już trzy nabory wniosków w ramach tego działania w roku 2015, 2016 i 2017. Obecnie Ministerstwo Rolnictwa przygotowuje zmiany w przepisach mające ułatwić skorzystanie z pomocy większej grupie osób.

Jak podkreśla, zmiany będą obejmować wydłużenie maksymalnego okresu przez jaki wnioskodawca może prowadzić swoje gospodarstwo przed złożeniem wniosku z 18 miesięcy do 24 miesięcy oraz kilka innych uproszczeń.

- Niezwłocznie po zakończeniu prac związanych z wyżej wymienioną zmianą przepisów zostanie ogłoszony kolejny nabór wniosków.
Przewidujemy, że nabór ten rozpocznie się w drugiej połowie maja lub w czerwcu bieżącego roku - mówi pani kierownik.

Jak relacjonuje Elżbieta Kwiecień-Ząbek, wszyscy obecni, którzy przybyli na szkolenie mieli możliwość złożenia wniosku o przyznanie płatności poprzez mobilny punkt pomocy technicznej. - Pracownicy Biura Powiatowego ARIMR w Pińczowie wraz ze mną oraz zastępcą Łukaszem Szostakiem zapewniliśmy merytoryczną pomoc służąc radą licznie przybyłym rolnikom - mówi.

- Mobilne punkty techniczne, które są organizowane przy okazji szkoleń dla rolników, zgodnie z założeniem dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Małgorzaty Erlich-Smurzyńskiej mają ułatwić rolnikom przejście procedury wypełniania wniosku o przyznanie płatności - dodaje kierownik.

Przypomnijmy, że "młody rolnik", który może ubiegać się o 100 tysięcy premii to ten, który ma nie więcej niż 40 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe (można je uzupełnić w ciągu 3 lat), wielkość ekonomiczna jego gospodarstwa (SO) nie może być mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Imprezy folklorystyczne i kulinarne w Świętokrzyskiem. Gdzie promować i sprzedawać wiejskie produkty


Oto najlepsi hodowcy bydła mlecznego w Świętokrzyskiem

Wiceminister na Agrotechu: - E-wniosek ostatniego dnia to ryzyko [wywiad]

Agrotech 2018. TOP najdroższych ciągników targów [ZDJĘCIA]

Agrotech 2018. Kosmiczna technologia w traktorach [REPORTAŻ]

Maszyny i gospodarstwa zarządzane... komputerem. Zobacz najnowsze rozwiązania

Agrotech 2018. Nowatorskie rozwiązania w nawożeniu i środkach ochrony roślin

ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU. O doszkalaniu przez firmy pracowników prowadzących samochody

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie