MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi ludzie chcą studiować na Politechnice Świętokrzyskiej. W pierwszym naborze przyjęto 1800 osób. Jakie kierunki najpopularniejsze?

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Zakończył się pierwszy etap rekrutacji na Politechnice Świętokrzyskiej. Zainteresowanie kielecką uczelnią jest o 30 procent większe niż rok temu. W pierwszym terminie przyjęto 1812 osób na studia stacjonarne oraz 542 osoby na studia niestacjonarne. Które kierunki są najbardziej oblegane?

Młodzi ludzie chcą studiować w Kielcach

Politechnika Świętokrzyska podsumowała pierwszy etap rekrutacji. Liczby są bardzo optymistyczne. W tym naborze na studia I stopnia zakwalifikowało się 1812 osób. Dla porównania, w 2021 roku zakwalifikowano tylko 1305 osób. To ogromny wzrost w porównaniu do 2021 roku.

Wzrost liczby zainteresowanych studiowaniem na Politechnice, widoczny jest także na studiach niestacjonarnych. W 2021 roku było 419 chętnych, zaś w 2022 - 542.

Dlaczego uczelnia notuje tak duży wzrost liczby chętnych?

Profesor Artur Maciąg, prorektor do spraw studenckich i dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej, w tym pozytywnym zjawisku upatruje wpływu dwóch przyczyn:

- Po pierwsze, władze uczelni i cała uczelnia włożyła bardzo dużo wysiłku w promocję Politechniki Świętokrzyskiej. Próbujemy przebić się do świadomości osób mieszkających w naszym regionie, że mamy w Świętokrzyskiem naprawdę dobrą uczelnię techniczną. To powolutku zaczyna funkcjonować w świadomości społecznej. Druga niebagatelna przyczyna, to w mojej ocenie fakt, że w porównaniu do innych miast w Polsce, przy tak wysokich kosztach utrzymania, stancji, wyżywienia, dojazdów i innych zmiennych które obserwujemy, Kielce pozostają miastem gdzie można studiować znacznie taniej. Takie sygnały mam też od osób, które są zainteresowane studiowaniem w naszej uczelni.

Na tych kierunkach młodzi chcą studiować
Jak każda uczelnia, tak i Politechnika Świętokrzyska posiada kierunki, które są najchętniej wybierane przez przyszłych studentów. W tym roku, w ofercie uczelni znalazły się 23 kierunki. Dwa z nich, to całkowita nowość. Pierwszy to inżynieria biomedyczna prowadzona razem z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, drugi to zarządzanie biznesowe.

- Na ten pierwszy kierunek mamy już zgodę Ministerstwa. Na ten drugi, czyli zarządzanie biznesowe w dalszym ciągu czekamy. Natomiast my rekrutujemy z taką adnotacją, że kierunek zostanie uruchomiony kiedy otrzymamy zgodę - informował profesor Artur Maciąg.

Które kierunki cieszą się największą popularnością?

Największym zainteresowaniem wśród młodych ludzi cieszą się kierunki:

  1. informatyka - 401 kandydatów,
  2. budownictwo (notujące ogromny wzrost zainteresowania w porównaniu do roku ubiegłego) - 189 kandydatów,
  3. logistyka - 132 kandydatów,
  4. automatyka i robotyka - 128 kandydatów,
  5. ekonomia - 114 kandydatów,
  6. teleinformatyka, którą uczelnia prowadzi we współpracy z firmą Cisco - 113 kandydatów,
  7. geodezja i kartografia - 108 kandydatów.

Rekrutacja obcokrajowców
Osobną kategorią jest rekrutacja obcokrajowców.

Studiowaniem na Politechnice Świętokrzyskiej zainteresowanych jest 350 osób (to duży wzrost w porównaniu do poprzedniego roku). 100 z nich stanowią obywatele Ukrainy. Obcokrajowcy mogą studiować na kierunkach polskojęzycznych i anglojęzycznych.

Około 50 Ukraińców aplikuje na kierunki prowadzone w języku polskim; 50 z nich - na studia anglojęzyczne.

250 przyszłych studentów wybiera studia anglojęzyczne.

Jak przyznał profesor Artur Maciąg, nie ma wątpliwości, że co najmniej dwa kierunki prowadzone w języku angielskim, zostaną uruchomione. Są to informatyka oraz mechanika i budowa maszyn.

- Cieszę się bardzo, że mamy tak duży wzrost kandydatów, z bardzo prostego powodu. Jesteśmy w regionie, jesteśmy dla regionu. W naszym wspólnym interesie leży to, żeby odpływ ludzi z naszego regionu po prostu zatrzymać, bo wiedzą państwo doskonale, że jesteśmy chyba na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o stopień wyludnienia się. Musimy to zatrzymać pokazując, że Kielce to fantastyczne miasto, że świętokrzyskie to fantastyczny region, że są tutaj dobre uczelnie

- przyznał prorektor.

200 osób nie zakwalifikowano. Co dalej?
Na 2 tysiące złożonych aplikacji, uczelnia przyjęła w pierwszym naborze nieco ponad 1800 osób. Blisko 200 osób nie zostało zakwalifikowanych. Czy mają jeszcze szansę? Oczywiście.

- Zwykle jest tak, że młodzi ludzie aplikują na wiele uczelni. Którą uczelnię koniec końców wybiorą? Nigdy nie jesteśmy do końca pewni. Wobec tego, my od razu uruchamiamy rekrutację uzupełniającą na wszystkie kierunki. Chcę to podkreślić bardzo wyraźnie i jednocześnie zaprosić młodych ludzi do tego, żeby się nie zniechęcali. Jeżeli ktoś w pierwszym terminie się nie dostał, to jedno jest pewne - część osób dokumentów nie złoży i te wolne miejsca się pojawią wówczas będzie możliwość dołączenia.

Rekrutacja uzupełniająca rusza w sobotę, 16 lipca. Politechnika Świętokrzyska zapowiada też rekrutację dodatkową we wrześniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie