Młodzi ratownicy rywalizowali nad "Lubianką" (zdjęcia)

/sAl/
Anna Salamon
28 drużyn cztero i pięcio - osobowych rywalizowało w pierwszych organizowanych na taką skalę Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodach Ratowniczych, które odbyły się nad starachowickim akwenem "Lubianka".

Turniej został zorganizowany w trzech kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych. Organizatorzy przewidzieli również kategorię otwartą dla drużyn harcerskich, organizacji i stowarzyszeń. W zawodach w większości wzięły udział zespoły ze Starachowic, przy czym w kategorii uczniów szkół średnich wzięła udział ekipa z Ostrowca Świętokrzyskiego. Wszyscy uczestnicy turnieju przed przystąpieniem do praktycznego wiadomości musieli napisać test z wiedzy o pierwszej pomocy. Następnie zawodnicy musieli sprawdzić swe umiejętności w praktyce na kilku pozorowanych akcjach.

Najlepsze drużyny

W kategorii szkół podstawowych najlepsi okazali się reprezentanci z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 12, trzecie Szkoła Podstawowa z Adamowa. W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zdobyli przedstawiciele Gimnazjum nr 2 ze Starachowic, drugie 38 SDH ze Starachowic i Gimnazjum nr 4. W kategorii otwartej zaś zwyciężyła 38 SDH natomiast drugie i trzecie miejsce zdobyła drużyna z I LO. W tym roku na zawodach odbywała się także rywalizacja dla najskuteczniejszego zespołu reprezentującego Gminę Starachowice. Puchar Prezydenta Miasta i nagrodę otrzymała ekipa 38 SDH startująca w kategorii otwartej.

Organizatorem zawodów była Harcerska Grupa Ratownicza oraz Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki przy współpracy Starachowickiego Oddziału Automobilklubu Kieleckiego.