Młodzi sandomierzanie wygrali ogólnopolski konkurs. Nadal...

  Młodzi sandomierzanie wygrali ogólnopolski konkurs. Nadal będą pracować na rzecz osób niepełnosprawnych

  Małgorzata Płaza plaza@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Licealiści z Collegium Gostomianum z dumą prezentują wywalczoną statuetkę i dyplom.

  Licealiści z Collegium Gostomianum z dumą prezentują wywalczoną statuetkę i dyplom. ©archiwum

  Pierwsze miejsce w Polsce zajęła grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu uczestnicząca w konkursie Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu.
  Licealiści z Collegium Gostomianum z dumą prezentują wywalczoną statuetkę i dyplom.

  Licealiści z Collegium Gostomianum z dumą prezentują wywalczoną statuetkę i dyplom. ©archiwum

  Projekt licealistów dotyczący osób niepełnosprawnych ruchowo ma się zakończyć stworzeniem ułatwień architektonicznych. Młodzi przygotowali wspólnie z radnymi wniosek do budżetu obywatelskiego.

  Przeprowadzili ankietę i wsiedli na wózek

  Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu to projekt edukacji obywatelskiej skierowany do uczniów szkół średnich, a realizowany przez Klub Jagielloński. W tym roku Akademia objęła swoim zasięgiem 13 województw. Wzięło w niej udział ponad 4000 uczniów ze 130 placówek.

  Spośród kilkudziesięciu zrealizowanych przez uczniów projektów społecznych na rzecz lokalnych wspólnot dziewięć najciekawszych, wybranych w półfinałach, trafiło do Wielkiego Finału. Odbył się on w Krakowie.

  - Nieformalną dewizą Akademii jest hasło: od narzekania do działania. Uczestnicy projektów pokazali, że potrafią brać sprawy w swoje ręce i realnie działać na rzecz swoich lokalnych wspólnot -powiedział Krzysztof Mazur, prezes Klubu Jagiellońskiego i pomysłodawca Akademii.

  Projekt młodych sandomierzan miał na celu zwrócenie uwagi na potrzeby osób niepełnosprawnych.

  - Zaczęliśmy od sondy ulicznej, w której pytaliśmy przechodniów, czy ich zdaniem Sandomierz jest miastem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych. Potem wsiedliśmy na wózek inwalidzki i jeżdżąc po mieście, próbowaliśmy postawić się w ich roli. Na tej podstawie stworzyliśmy mapę potrzeb: miejsc, które najbardziej wymagają ułatwień dla chorych i mapę dostępności: czyli miejsc, gdzie niepełnosprawni mogą łatwo dotrzeć - opowiada Aleksandra Michałowska.

  Po tym projekcie będzie trwały ślad

  Po projekcie prawdopodobnie zostanie trwały ślad - platforma dla osób niepełnosprawnych przy kinie Starówka w Sandomierzu.

  Zadanie warte 50 tysięcy złotych miałoby być realizowane w ramach budżetu obywatelskiego, wprowadzanego od przyszłego roku w Sandomierzu.

  Ponadto jeszcze przed końcem roku szkolnego licealiści zamierzają przygotować znak jakości, który będzie przyznawany firmom i instytucjom użyteczności publicznej przyjaznym osobom niepełnosprawnym.

  - Znak będzie miał formę plakietki, którą sami opracujemy. Zatem przed wakacjami czeka nas intensywna praca - zaznacza Barbara Prażmowska.

  Motywacja do dalszego działania

  Uczniowie mówią zgodnie, że zwycięstwo, ale także sama realizacja projektu dała im mnóstwo satysfakcji. Wygrana mobilizuje do dalszego działania. Nowe pomysły już są. Jak powiedzieli sandomierzanie, dotyczą one także integracji osób niepełnosprawnych z lokalną społecznością.
  W nagrodę sandomierscy licealiści pojadą na trzydniową wycieczkę do wybranego miejsca w Polsce. Podczas wyjazdu będą uczestniczyć w warsztatach.

  Zwycięską drużynę tworzą: Aleksandra Michałowska, Barbara Prażmowska, Michał Basak, Daria Mazur, Wiktoria Niedziółka, Klaudia Kaniszewska, Natalia Mierzejewska i Anita Stypa.
  Jej opiekunem jest nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Waldemar Białousz.

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce