Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z regionu rywalizowała w Turnieju Krasomówczym w Kielcach [WIDEO, zdjęcia]

Anna Bilska
Tylko siedem szkół ponadgimnazjalnych wystawiło swoich reprezentantów do XXIII Wojewódzkiego Turnieju Krasomówczego o Laur Demostenesa, najsłynniejszego greckiego mówcy. Impreza odbyła się wczoraj na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury w ramach trwającego właśnie XXV Tygodnia Kultury Języka. O zwycięstwo na słowne potyczki i wyobraźnię walczyło siedemnastu uczestników.

Uczniowie musieli pokonać tremę, popuścić wodze fantazji i przed jurorami opowiedzieć piękną polszczyzną historię nawiązując do wcześniej wylosowanego tematu. A te były fantazyjne... Młodzież musiała opowiedzieć między innymi o dyscyplinach sportowych krasnoludków, wyjaśnić kim byli w poprzednim wcieleniu, a także zmierzyć się z pytaniami: „Czy istnieje miłość bez zazdrości?”, lub „Dokąd prowadzi prosta droga?”.

Jak wypadli w tej niełatwej sztuce improwizacji? - Moim zdaniem na pochwałę zasługuje trzech, lub czterech wykonawców - mówił jeden z jurorów językoznawca, doktor Janusz Wróblewski. - Takie konkursy powinny być organizowane w każdej szkole. Niestety nauczyciele naszych placówek nie przygotowują uczniów do takich występów - zauważył juror i jednocześnie dodał otuchy młodzieży. - Należy pochwalić uczestników. To na pewno spowoduje, że będą się bardziej starać, przygotowywać i bogacić swoje słownictwo. Sztuki wypowiadania się na każdy temat należy się uczyć. Chodzi o to, aby umieć powiedzieć rzeczy sensowne i potrafić dowodzić danej tezy. Wie się tylko to, co się potrafi powiedzieć - podsumował doktor Wróblewski.

Wraz z doktorem Januszem Wróblewskim, mniej i bardziej udane popisy uczestników, oceniały Lidia Pasich, koordynator Tygodnia Kultury Języka oraz Halina Kołodziejczyk, dyrektor Zespołu Szkół numer 2 w Chęcinach, który współorganizował turniej.
Decyzją jurorów zwyciężyła Zofia Szczypiór, uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Licealistka cechowała się pewnością siebie na scenie. Z werwą i humorem opowiadała o podobieństwach ludzi do zwierząt. - Zofia wyróżniła się śmiałością, a ponadto miała wiedzę, używała specjalnych pojęć - zachwala doktor Janusz Wróblewski.

Drugie miejsce przypadło Weronice Miernik z Zespołu Szkół numer 2 w Chęcinach, która odpowiadała na życiowe pytanie - czy istnieje miłość bez zazdrości? Trzecie miejsce na podium zajął Bartosz Skrobisz z I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie. Uczeń wyczerpał niełatwy temat - dlaczego uważamy, że płeć przeciwna jest szczęśliwsza.

Dziś drugi dzień XXV Tygodnia Kultury Języka. Kilka ciekawych propozycji na najbliższe dni prezentujemy w ramce obok. - Zapraszamy na spotkania i wydarzenia. Mamy nadzieję, że pomogą one poprawić sposób wysławiania się w języku polskim. Liczymy też, że szkoły chętniej włączą się w przedsięwzięcie - mówi Jacek Wołowiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, które koordynuje Tydzień Kultury Języka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie