Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież ze Świętokrzyskiego nie chce się szczepić przeciwko COVID-19. Zainteresowanie jest bardzo słabe

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Od pewnego czasu szczepić się przeciwko COVID-19 mogą nie tylko dorośli, ale także nastolatkowie od 12. roku życia. Niestety, jak się okazuje zainteresowanie jest bardzo słabe. - Apeluję, by młodzi ludzie myśleli o swoim zdrowiu, ale też zdrowiu swoich bliskich – mówi doktor Jerzy Staszczyk, konsultant wojewódzki do spraw epidemiologii oraz koordynator do spraw szczepień w regionie. Przestrzega też, że im dłużej wirus krąży, tym więcej będzie się tworzyć mutacji. Także takich odpornych na szczepienia.

Wielu dorosłych z regionu świętokrzyskiego skorzystało już ze szczepień przeciwko COVID-19. Przyszła również kolej na młodzież – od 12. roku życia. Co ważne nastolatki otrzymają szczepionkę Comirnaty firmy Pfizer, która jako jedyna została dopuszczona dla osób w tym wieku. - Bardzo dobrze, że umożliwiono nastolatkom, czyli młodzieży między 12. a 18. rokiem życia szczepienie szczepionką firmy Pfizer. Jestem jednak trochę zdziwiony, że na ten moment jest tak małe zainteresowanie. W naszym województwie, jeśli mówimy o szczepieniach obowiązkowych, to wyszczepialność jest na bardzo wysokim poziomie, sięga ponad 90 procent. Więc nawet jeśli połowa z tego by się zaszczepiła przeciwko COVID-19 to już statystyki byłyby wysokie. Liczę zatem na to, że w najbliższym czasie młodzież bardziej tłumnie przyjdzie do punktów szczepień – podkreśla doktor Jerzy Staszczyk.

Dlaczego warto, by nastolatkowie się zaszczepili? - To bardzo złożona sprawa. Szczepionka po pierwsze chroni młodego człowieka przed zachorowaniem, ale i przed powikłaniami, które niestety bardzo często u młodych ludzi występują. Tych zakażeń nie widać tak bardzo na bieżąco, ponieważ młodzi ludzie przechodzą je często bezobjawowo, ale może to i tak skutkować bardziej odległymi dolegliwościami – przestrzega lekarz i dodaje, że kolejnym, niezwykle istotnym czynnikiem jest dbanie nie tylko o siebie, ale również o swoich najbliższych – rodziców i dziadków. - Młodzi ludzie wracając ze szkoły mogą przenieść na nich wirusa i zagrozić ich zdrowiu oraz życiu. Poza tym, jeśli wyszczepialność będzie duża, również wśród nastolatków, to uzyskamy odporność populacyjną. Ta, potrzebna jest do tego, aby wirus przestał krążyć w środowisku. Im dłużej krąży on wśród nas, tym bardziej możemy się spodziewać większej liczby mutacji, z którymi szczepionka już może nie dać sobie rady – zaznacza nasz rozmówca.

Przekazuje także, że firma Pfizer, bo taka szczepionka jest zalecana dla młodzieży, przeprowadziła testy kliniczne na kilku tysiącach nastolatkach i pokazują one, że nie ma właściwie żadnej różnicy w skutkach ubocznych między młodzieżą a osobami dorosłymi. - Odczyny poszczepienne, które się zdarzają, polegające głównie na miejscowym zaczerwienieniu, bólach głowy czy ręki, podwyższonej temperaturze są normalnymi objawami mogącymi wystąpić po każdej szczepionce. Dodam jeszcze, że szczepionka firmy Pfizer jest wyjątkową, bezpieczną szczepionką stworzoną według najnowszych technologii. Dlatego namawiam młodych ludzi, by decydowali się na szczepienia – apeluje specjalista.

Na Internetowym Koncie Pacjenta dziecka jest już jego e-skierowanie, Aby zarejestrować pociechę na szczepienie należy skontaktować się z wybranym punktem szczepień lub zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień – 989 lub wysłać SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie lub skorzystać z e-rejestracji dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl. Wybierz szybką ścieżkę e-rejestracji, wpisz numer PESEL i nazwisko Twojego dziecka, podaj numer telefonu, na który odbierać będziesz potwierdzenia, i wybierz termin szczepienia.

Przed szczepieniem trzeba wypełnić za dziecko kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Kwestionariusz będzie dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy nastolatek może być zaszczepiony tego dnia. Kwestionariusz musi podpisać rodzic lub opiekun. Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, to otrzyma go do wypełnienia w punkcie szczepień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie