Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Domu Kultury we Włoszczowie ma już 10 lat! Zobaczcie zdjęcia

Iwona Boratyn
Pierwszy skład Młodzieżowej Orkiestry Dętej we Włoszczowie - sprzed 10 lat.
Pierwszy skład Młodzieżowej Orkiestry Dętej we Włoszczowie - sprzed 10 lat. archiwum
Biją w kotły, w trąby grają. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Domu Kultury we Włoszczowie świętuje jubileusz 10-lecia.

- Przez szeregi zespołu przewinęło się niemal 100 adeptów gry na instrumentach dętych i perkusji. Orkiestra prowadzi bogate życie artystyczne urozmaicając różne uroczystości, chętnie dzieli się doświadczeniami z innymi zaprzyjaźnionymi orkiestrami w regionie świętokrzyskim organizując wspólne warsztaty muzyczne. Miniona dekada to przede wszystkim wielka miłość do muzyki i wzajemna przyjaźń zawiązana w szeregach muzycznej rodziny. To także tysiące godzin zajęć, setki wspólnych wykonań dobrej muzyki, którą w tym czasie "nasiąkły" ściany naszego "DeKu" – pochwalili się muzycy na portalu społecznościowym.

Już w najbliższą niedzielę, 20 listopada, o godzinie 17:00 w sali widowiskowo - kinowej włoszczowskiego Domu Kultury odbędzie się jubileusz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Włoszczowa. - Jesteśmy z Państwem już 10 lat, zapraszamy by Państwo byli z nami w ten wyjątkowy dla nas wszystkich wieczór – zachęca Michał Dudkiewicz, kierownik orkiestry, muzyk - puzonista Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Zaprasza nie tylko na wieczór muzyki, ale również chwile wspomnień i pyszny tort!

Kim jest założyciel Młodzieżowej Orkiestry Dętej? To musiał być tylko puzon, wyjątkowy instrument – jak podkreśla z przekonaniem Michał Dudkiewicz – z cudownym brzmieniem, o jakie trudno w innych przypadkach. Wypatrzył go natychmiast, kiedy miał pięć lat i mama pokazała mu tabelę instrumentów. Nawet gdy wystąpiły pewne problemy z zadęciem (w krótkim czasie minęły) i proponowano mu klarnet lub fagot, sprawę postawił jasno: albo będzie grać na puzonie, albo nie będzie grać w ogóle. Cierpliwie przeczekał podstawówkę, by w średniej szkole muzycznej rozpocząć edukację w klasie wymarzonego instrumentu prowadzonej przez Józefa Gilewskiego. Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Andrzeja Czechowskiego. W trakcie nauki zyskał solidne podstawy do pracy muzyka filharmonicznego, uczestnicząc w warsztatach i grając w doborowych zespołach pod batutą wybitnych dyrygentów. Kiedy był na trzecim roku przyjęty został do Orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej. Równocześnie przez dwa sezony pracował z Libańską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, zawierał również kontrakty na występy na statkach. Po powrocie postanowił ustabilizować swoje życie zawodowe i prywatne, założył więc rodzinę, zamieszkując we Włoszczowie (koncyliacyjnie – pośrodku między pracą żony w Częstochowie, a swoją w Kielcach) i angażując się bez reszty w działalność muzyczną. Przez cztery lata był pedagogiem w kieleckiej szkole muzycznej, ponieważ jednak kolidowało to z częstymi wyjazdami, musiał zakończyć przygodę z formowaniem młodych pokoleń. W 2012 roku założył Młodzieżową Orkiestrę Dętą przy Domu Kultury we Włoszczowie, a siedem lat później Big Band. Gra w Świętokrzyskim Kwintecie Blaszanym, który pochwalić się może między innymi nagraniem płytowym. Wśród tylu zajęć znajduje czas na rozwijanie swoich pasji: interesuje się fotografią, przyrodą i duchowością z kręgu kultury chrześcijańskiej. Jego dumą i nadzieją są synowie: Mikołaj, który po tacie odziedziczył zamiłowanie do puzonu oraz Mateusz, zaledwie dwuipółletni malec przekonany, że będzie grać na trąbce. Najmłodszy syn kapelmistrza chętnie sięga po batutę, a starszy gra na wszystkim, nawet na liściu...

Pierwszą orkiestrę dętą we Włoszczowie 130 lat temu w 1892 roku zorganizował ksiądz Grzegorz Augustynik. Muzycy uświetniali uroczystości kościelne. Orkiestrę tworzyli: Andrzej Barański, Antoni Barcicki, Adam Kowalski, Ignacy Kowalski, Jan Cuprian, Franciszek Albrycht, Stanisław Gawron, Jan Muszyński, Marcin Kotliński, Ignacy Marcinkowski, Franciszek Banasik i Leon Banasik. Kapelmistrzem był Wilhelm Wajnkopf.

Do powstania kolejnej orkiestry przyczynił się kolejny miejscowy proboszcz ksiądz Teofil Rzepczyński. Ta orkiestra powstała w 1918 roku. Prowadził ją organista Jan Wójcicki i Władysław Wojciechowski. Orkiestra dotrwała do II wojny światowej. Po wojnie staraniem ówczesnego burmistrza Józefa Kotulskiego znów we Włoszczowie powstała orkiestra. Początkowo liczyła 14 osób. Kierowali nią kolejno: organista Antoni Szarawara, Witold Suliga z Konieczna (niedawno zmarł) i Stanisław Chruściel. Ta orkiestra grała do 1966 roku. We wrześniu 1971 roku powołano nową pod batutą pułkownika Bolesława Rajzera z Kielc. Liczyła 23 osoby, a nadzór nad orkiestrą sprawował do 1975 roku Wydział Oświaty i Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. W 1968 roku Polska Kronika Filmowa zarejestrowała konkurs orkiestr dętych we Włoszczowie.

Potem do roku 1990 orkiestra działała pod patronatem Zakładów Stolarki Budowlanej „Stolbud”. Rok później orkiestrę przejęła gmina i opłacała kapelmistrzów, najpierw Mieczysława Smelcerza, a do 1994 roku Lecha Boryckiego. W 2006 roku włoszczowska orkiestra rozpadła się, siedmiu muzyków dołączyło wówczas do orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Olesznie.

Orkiestry dęte szybko zyskują sympatię i zaufanie społeczne stając się atrakcją skupiającą rzesze publiczności. Ważnym aspektem działalności orkiestr jest element patriotyczny. Już na przełomie XIX i XX wieku, modne stało się obchodzenie wszelkich rocznic narodowych z udziałem maszerującej orkiestry, będące rodzajem demonstracji przeciwko zaborcy.

Siłą ich trwania było i jest nadal to, że są zespołami rzeczywiście amatorskimi, które same sobie wzajemnie pomagają. Orkiestry dęte pełnią istotna role społeczną; integrują całe społeczności, uczestniczą we wszystkich uroczystościach lokalnych, kościelnych i państwowych, a także rodzinnych, wypełniając luki w życiu kulturalnym małych miast i wsi, co sprzyja ugruntowaniu autorytetu i sympatii jakimi cieszą się w społeczeństwie lokalnym.

Włoszczowska Młodzieżowa Orkiestra Dęta od dekady uświetnia wiele imprez odbywających się w regionie, cały czas ma dla słuchaczy nowe propozycje i zaskakuje bogactwem repertuaru.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie