Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowa Rada Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim zainaugurowała kadencję. Uroczyste ślubowanie i wybór przewodniczących

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wideo
od 12 lat
Inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Miasta odbyła się w czwartek, 7 grudnia w Urzędzie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Radni otrzymali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie. Wybrano także przewodniczącego i wiceprzewodniczących. W Młodzieżowej Radzie Miasta zasiada 23 radnych.

Inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego

Radę tworzą reprezentanci szkół gminnych i powiatowych. Zostali wybrani przez swoich rówieśników i rówieśniczki w demokratycznych wyborach organizowanych w placówkach oświatowych. Zgodnie podkreślają, że chcą więcej działań skierowanych do najmłodszych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego.

- Przede wszystkim chcemy, żeby w mieście było więcej wydarzeń organizowanych dla młodzieży. To na nas spoczywa zadanie, by to miasto uczynić bardziej młodzieżowe – wyjaśnia Filip Rachwał, radny Młodzieżowej Rady Miasta i dodaje, że radzie zależy również na tym, aby powstały miejsca, w których młodzi ludzie mogliby się spotkać. - Chcemy organizować więcej wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta został Armando Malesza, uczeń Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Konarskiego.

- Jest to bardzo odpowiedzialna funkcja, dużo pracy będzie, dużo rzetelności i uczciwości, ale zapatruję się jak najlepiej w przyszłość. Jako radni chcielibyśmy słuchać ostrowieckiej młodzieży, bo nie ma się co oszukiwać, to my jesteśmy przyszłością tego miasta, to my będziemy tu za kilka, kilkanaście lat pracować, żyć, rozwijać swoje pasje a więc przede wszystkim chcemy słuchać młodzieży

– mówił przewodniczący.

O pracy na rzecz młodzieży mówiła także Aleksandra Kwapisz, wiceprzewodnicząca rady. - Jako radna będę działać w komisji do spraw mediów i promocji, w której będę dbać o wizerunek naszego miasta wśród ludzi. Bardzo zależy nam na tym, aby osoby spoza Ostrowca wiedziały czym ten Ostrowiec jest i gdzie on leży. Będę także działać w komisji do spraw kultury, gdzie będę dbać o ilość wystaw artystycznych czy przedstawień i spektakli dedykowanych młodzieży – dodała.

Wiceprezydent Ostrowca Artur Łakomiec podkreśla, że Młodzieżowa Rada Miasta ma ułatwić pracę samorządowcom.
- Młodzieżowa Rada Miasta stała się faktem i już pracujemy, bo chwilę po obradach będziemy z radnymi omawiać bieżące sprawy, dotyczące naszej ostrowieckiej młodzieży. Czekamy na inicjatywy a my będziemy te inicjatywy realizować – mówi wiceprezydent. Artur Łakomiec zauważa, że powołanie rady będzie z korzyścią dla obu stron, czyli dla młodzieży i dla samorządu. - Chcemy, żeby propagowali samorządność wśród młodzieży, by ta nasza ostrowiecka młodzież była jeszcze bardziej aktywna
– wyjaśnił Artur Łakomiec.

Radny Dariusz Kaszuba podkreśla, że ma nadzieję na dobrą współpracę. - Patrzę z ufnością na naszą współpracę. To jest trzecie podejście do Młodzieżowej rady Miasta i miejmy nadzieję, że owocne. Jest to nadzieja na przejęcie sztafety, przejęcie pałeczki pokoleń – mówi radny i dodaje, że jako nauczyciel jest dumny z uczennic swojej szkoły. - Uczennice mojej szkoły, Liceum Ogólnokształcącego numer I imienia Stanisława Staszica, Julia i Wiktora zostały radnymi. To jest radość, że młodzieży chce się chcieć. I jest to nadzieja na wspólną, lepszą przyszłość. Liczę na wzajemną współpracę – dodał.

Radny Włodzimierz Stec z kolei mówi, że dzięki Młodzieżowej Radzie, Rada Miejska otrzyma wskazówki do działania. - To jest pomoc dla nas, ponieważ będziemy bardziej słyszeć to, czego chce młodzież. Jakich zmian oczekuje. Myślę, że nawzajem się będziemy uzupełniać na rzecz samorządu. Będziemy pomagać i podpowiadać ale myślę, że będzie też odwrotnie. Oczekujemy współpracy w dziedzinie kultury, bo tutaj jest dużo do zrobienia – powiedział Włodzimierz Stec, radny Rady Miasta.

Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta został Armando Malesza, uczeń Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Koanarskiego. Wiceprzewodniczącymi Aleksandra Kwapisz, uczennica Liceum Ogólnokształcącego numer II imienia Joachima Chreptowicza i Angela Mozal, uczennica Liceum Ogólnokształcącego numer III imienia Władysława Broniewskiego.

Młodzieżowa Rada Miasta ma mieć charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny a jej powołanie to jedno z zadań realizowanego przy udziale środków norweskich programu „Ostrowiec Świętokrzyski – miasta OdNowa”. Kadencja będzie trwała 2 lata.

Oto młodzieżowi radni

 • Stanisław Lipka - Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego
 • Marcel Langner - Publiczna Szkoła Podstawowa numer 5
 • Angela Mozal - Liceum Ogólnokształcące numer III
 • Maja Rafalska - Liceum Ogólnokształcące numer III
 • Alan Turek - Technikum numer 3
 • Armando Malesza - Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące imienia St. Konarskiego
 • Wiktoria Przepiórka - Liceum Ogólnokształcące numer I
 • Julia Szymańska - Liceum Ogólnokształcące numer II
 • Aleksandra Kwapisz - Liceum Ogólnokształcące numer II
 • Zofia Ptasińska - Publiczna Szkoła Podstawowa numer 14
 • Jakub Dychała - Technikum numer 3
 • Ksawery Dukielski - Publiczna Szkoła Podstawowa numer 4
 • Klaudia Pająk - Liceum Ogólnokształcące numer III
 • Anna Głazek - Liceum Ogólnokształcące numer II
 • Filip Rachwał - Liceum Ogólnokształcące numer III
 • Julia Kaczmarska - Publiczna Szkoła Podstawowa numer 3
 • Julia Skowron - Liceum Ogólnokształcące numer I
 • Oliwia Gondek - Katolickie Liceum Ogolnokształcące
 • Amelia Siemieniuch - Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Dwunastka"
 • Martyna Kacała - Technikum numer 3
 • Marcela Mozal - Liceum Ogólnokształcące numer III
 • Laura Podgórny - Liceum Ogólnokształcące numer II
 • Zofia Ciechanowska - Centrum Kształcenia Ustawicznego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie