MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mniej pieniędzy na odnowę dróg lokalnych

Przemysław CHECHELSKI [email protected]
W tym roku zakończony został remont ciągu ulic Partyzantów - Jasionka (na zdjęciu) współfinansowany z Narodowego Programu Odnowy Dróg Lokalnych. W przyszłym roku planowany był remont ulicy Ogrodowej, ale czy gmina otrzyma na tę inwestycję dotację?
W tym roku zakończony został remont ciągu ulic Partyzantów - Jasionka (na zdjęciu) współfinansowany z Narodowego Programu Odnowy Dróg Lokalnych. W przyszłym roku planowany był remont ulicy Ogrodowej, ale czy gmina otrzyma na tę inwestycję dotację? Przemysław Chechelski
Jest znacznie mniej pieniędzy na odnowę dróg lokalnych. Czy gmina Jędrzejów z tej skąpej puli coś dostanie?

W ostatnich latach gmina Jędrzejów wykonała kilka wielkich inwestycji w ramach Narodowego Programu Odbudowy Dróg Lokalnych. Istnieje niebezpieczeństwo, że w przyszłym roku do gminy Jędrzejów z tego funduszu nie trafi ani złotówka. Powód? Pieniędzy jest pięć razy mniej.

Ostatnio przy dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Dróg Odbudowy Dróg Lokalnych został wykonany remont między innymi ciągu dróg Parkowa - Świętej Barbary, czy też Partyzantów - Jasionka.

PIĘĆ RAZY MNIEJ

W ubiegłym roku w ramach tego programu gmina Jędrzejów wykonała inwestycje warte 2 miliony 700 tysięcy złotych. W tej kwocie 1 milion 260 tysięcy złotych to otrzymane dofinansowania. W tym roku został złożony wniosek zakładający remont ulicy Ogrodowej opiewający na milion złotych, z czego dofinansowanie miałoby wynosić zaledwie 300 tysięcy złotych. Jednak inwestycja ta stoi pod znakiem zapytania.

- W tym roku dla województwa świętokrzyskiego na realizację Narodowego Programu Odbudowy Dróg Lokalnych została przyznana kwota 10 milionów złotych. To pięć razy mniej niż przed rokiem. Oznacza to, że będzie mniej inwestycji. Będzie finansowanych mniej projektów i mniejsze projekty. Już jest mowa o tym, że projekty powyżej miliona złotych nie mają szans - mówi Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa. - Zmniejszył się także poziom finansowania. Do tej pory otrzymywaliśmy 50 procent wartości inwestycji. Teraz jest tylko 30 procent - dodaje.

KOLEJNA POPRZECZKA

Dotychczas w pierwszej kolejności były dofinansowywane remonty dróg o szczególnym znaczeniu, na przykład łączące dwie drogi wyższej kategorii. Teraz ta zasada nadal obowiązuje, ale wprowadzono kolejną poprzeczkę - droga musi znajdować się na terenach wiejskich.

- Nie mamy na terenie wiejskim takich dróg, które moglibyśmy zgłosić i miałyby one realne szanse na dofinansowanie. Drogi, które będą finansowane muszą łączyć drogi wyższej kategorii. Ulica Ogrodowa łączy Kielecką z Małogoską - to ma uzasadnienie. Jeśli zgłosilibyśmy drogę prowadzącą od głównej trasy gdzieś w pola, to nie mamy szans na dofinansowanie - wyjaśnia Marcin Piszczek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie