Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mnóstwo pytań o rodzinę zastępczą

Redakcja
Na pytania odpowiadała Elżbieta Paluch, specjalista w zakresie rodzicielstwa zastępczego z wydziału polityki społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Na pytania odpowiadała Elżbieta Paluch, specjalista w zakresie rodzicielstwa zastępczego z wydziału polityki społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Podczas czatu Echa Dnia z Elżbietą Paluch, specjalistą w zakresie rodzicielstwa zastępczego, padło mnóstwo pytań dotyczących adopcji, potrzebnych dokumentów, kryteriów doboru rodziców i dzieci, tworzenia i utrzymania rodziny zastępczej. Oto zapis czatu.

ossesek: Czy istnieje jakiś limit zarobku, jaki musi spełniać osoba starająca się o założenie rodziny zastępczej?
GoscED Na pewno nie może to być osoba bezrobotna. Jedna osoba w rodzinie musi pracować. Nie ma żadnego limitu zarobków. Osoba samotna też może starać się o założenie rodziny zastępczej.

grajkape: Ile dzieci w Kielcach czeka na rodziny zastępcze?
GoscED Kilkanaście dzieci, a dokładniejsze dane można uzyskać w Ośrodku Opiekuńczym przy ulicy Mickiewicza.

ossesek: Czy są jakieś kryteria wiekowe dla osób planujących założenie takiej rodziny?
GoscED Musi być zachowana różnica wieku między kandydatami do pełnienia funkcji rodziny zastępczej a dzieckiem, jest to wiek około 40 lat. Dziecko 3-letnie może wychowywać rodzic zastępczy w wieku ok. 40 lat, a dziecko 10-letnie może znaleźć się w rodzinie 50-latków.

grajkape: Skoro jest ich tylko kilkanaścioro, czy był sens organizować taką akcję? Może problem sam by się rozwiązał.
GoscED Żaden problem sam się nie rozwiąże, a codziennie przybywają nowe dzieci czekające na nową rodzinę.

lost: Jak założyć rodzinę zastępczą?
GoscED Po pierwsze, wystąpić do Sądu Rodzinnego o utworzenie rodziny zastępczej. Potem zgłosić się do ośrodka opiekuńczego i odbyć szkolenie dla rodzin zastępczych (ok. 9 tygodni, 1 raz w tygodniu po kilka godzin) oraz złożyć wymagane dokumenty. Potrzebna będzie też opinia psychologa.

kaja23: Dzień dobry. Czy samotna kobieta ma szansę na założenie rodziny zastępczej?
GoscED Tak, pod warunkiem, że pracuje.

ossesek: 40 lat różnicy to całkiem sporo, może więcej dzieci znalazłoby rodziny gdyby ta różnica mogła być mniejsza. Tyle jest młodych bezdzietnych małżeństw...Czy istnieje jakiś szczególny powód, dla którego musi to być aż 40 lat?
GoscED Chodzi tu o górną granicę wieku, jakiej rodzic zastępczy nie może przekroczyć ubiegając się o założenie takiej rodziny. O dziecko mogą starać się także ludzie młodsi, ale logika wskazuje na to, że na przykład 23-latek nie może wychowywać 16-latka.

grajkape: Angelina Jolie zaadoptowała swego czasu dzieci z Etiopii i Kambodży. Może i nasze lokalne gwiazdy powinny coś zrobić.
GoscED Nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli tylko nasze gwiazdy wyrażą chęć zostania rodziną zastępczą.

lost: Jakie dokumenty są potrzebne?
GoscEDZaświadczenie o zarobkach, opinia z miejsca pracy, zaświadczenie o niekaralności, stały meldunek na terenie Polski, zaświadczenie o stanie zdrowia, zaświadczenie, że nie zostali pozbawienie praw rodzicielskich, odpowiednie warunki mieszkaniowe, stałe źródło utrzymania, pozytywna opinia Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego dla miejsca zamieszkania, pełnia praw cywilnych i obywatelskich, gwarancje odpowiedniego wychowania dzieci.

kaja23: Ile samotna kobieta musi zarabiać, żeby mogła adoptować dziecko?
GoscED Nie ma takiej granicy, ale musi wystarczyć do utrzymania domu. Czyli nie może to być np 300 złotych.

ossesek: Jak wiele dzieci może wziąć pod swoja opiekę samotna, pracująca matka?
GoscED Nie ma granicy, ale w ramach rozsądku, aby zapewnić godne warunki do życia. O tym wszystkim decyduje Sąd Rodzinny.

grajkape: Teoretycznie istnieje możliwość, że jakiś zboczeniec zaadoptuje sobie niechciane dziecko, aby się nim "opiekować". Czy zna pani takie przypadki w swojej pracy
GoscED Każdy, kto bierze w rodzinę zastępczą dziecko niespokrewnione, przechodzi specjalistyczne szkolenie w ośrodku adopcyjnym, czy dany kandydat spełnia warunki na rodzica zastępczego. W mojej pracy nie słyszałam o takich przypadkach.

lost: Strasznie dużo tych dokumentów? Nie można tego jakoś uprościć?
GoscED Niestety nie, wszystko musi być dobrze sprawdzone dla dobra dziecka. Ale te wszystkie dokumenty nie są wymagane od razu, mamy na to kilka miesięcy.

kaja23: Czy są jakieś przepisy/ normy, według których dobiera się dzieci do rodziny zastępczej?
GoscED Dzieci są umieszczane w rodzinie zastępczej na podstawie chęci dziecka i oczekiwania rodziców. Na przykład, jeśli rodzice chcą 8-letnią dziewczynkę to nie może trafić do nich 15-letni chłopiec.

ossesek: Czy istnieją w Kielcach organizacje, do których mogą się zgłosić rodzice mający problemy związane z wychowywaniem, utrzymaniem adoptowanych dzieci?
GoscED Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Sąd Rodzinny, Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji, Ośrodek Adopcyjno-opiekuńczy, Katolicki Ośrodek Adopcyjno-opiekuńczy. W instytucjach tych zatrudnieni są specjaliści przygotowani do pomocy rodzinom zastępczym.

grajkape: A jak wygląda proces wybierania dziecka do rodziny zastępczej? Czy rodzice mogą sobie wybrać dziecko, czy dostają "z urzędu". Czy ludzie, którzy zgłaszają chęć adopcji mają jakieś upodobania typu chłopak/dziewczynka?
GoscED Kandydat na rodzinę zastępczą składając wniosek do Sądu może wskazać dziecko, które chce wychowywać lub pracownicy Ośrodka Opiekuńczo-adopcyjnego przestawiają dzieci kandydatom na rodziny zastępcze i jeśli strony zaakceptują się, wówczas następuje uregulowanie sprawy w Sądzie.

grajkape: Po emisji serialu "Rodzina zastępcza" można by wtedy zaobserwować boom na dzieci innej rasy w ośrodkach adopcyjnych
GoscED Najczęściej trafiają dzieci romskie.

ossesek: Jak często przeprowadzane są kontrole w takiej rodzinie? Kto sprawdza jak się żyje dzieciaczkom w nowej rodzinie?
GoscED Kontrole prowadzą pracownicy Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Kontrole mogą być co miesiąc lub co pół roku w zależności od potrzeby.

lost: Jak długo trwa cała procedura?
GoscED Kompletowanie dokumentów trwa do 3 miesięcy, a potem, gdy są rodzice zaakceptowanie przez Ośrodek, mogą dziecko otrzymać nawet w miesiąc, ale może trwać to nawet rok.

lost: Co się dzieje z dzieckiem, kiedy rodzica spotka jakieś zdarzenie losowe, na przykład wypadek albo groźna choroba?
GoscED Pierwszeństwo w wychowywani mają krewni, jeśli nie chcą wychowywać to wtedy dziecko trafia do placówki opiekuńczej (dom dziecka, pogotowie opiekuńcze) lub do rodziny zastępczej niespokrewnionej.

grajkape: Rozumiem, że założyć rodziny zastępcze mogą tylko małżeństwa samotni ojcowie, samotne matki. Coś takiego jak konkubinat jest niedopuszczalne
GoscED Decydujące zdanie będzie miał Sąd Rodzinny, czy takie osoby mogą być rodzicami zastępczymi.

wanda: Jakie jest Pani stanowisko w sprawie rodzin zastępczych spokrewnionych, gdzie dziadkowie zostają dla wnuka rodzicami zastępczymi , gdy biologiczni rodzice- alkoholicy mieszkają wraz z nimi?
GoscED Decyzje o umieszczeniu dziecka w takiej rodzinie zastępczej podejmuje Sąd. Według mnie takiej rodzinie zastępczej jest bardzo ciężko wychowywać dziecko, ponieważ niewłaściwe zachowanie rodziców będzie niweczyć trudy podejmowane przez dziadków.

grajkape: Jakie jest pani stanowisko w sprawie adopcji dzieci przez pary homoseksualne. U nas jeszcze tego nie ma, ale za parę lat kto wie. Czy lepiej ulżyć dzieciom za cenę złamania norm obyczajowych?
GoscED Jestem zdecydowanie przeciwna takim praktykom.

ossesek: W jakim wieku jest najwięcej dzieci czekających na dom?
GoscED W każdym wieku dzieci czekają na rodzinę zastępczą. Małym dzieciom na pewno łatwiej jest się zaaklimatyzować w rodzinie zastępczej niż starszym.

ossesek: Jakie korzyści płyną z zakładania rodziny zastępczej? oczywiście poza satysfakcją dawania ciepła rodzinnego domu.
GoscED Rodzina zastępcza otrzymuje pomoc pieniężną na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Rodzina zastępcza spokrewniona: od 650 do 1300 w zależności o wieku dziecka, niepełnosprawności, dochodu dziecka. Natomiast rodzina zastępcza niespokrewniona od 820 do 1400 złotych.

wanda: jestem rodzicem zastępczym niespokrewnionym, ale nigdy nie otrzymałam na dziecko powyżej 7 roku życia 820 zł
GoscED Od 7 roku życia otrzymuje się około 600 złotych. Do 7 roku życia otrzymuje się 820 złotych. Rodzice zastępczy walczą o podwyższenie tych kwot.

lost: Czy kiedy dziecko skończy 18 lat przestaje być dzieckiem w rodzinie zastępczej? Czy adopcja jest na całe życie?
GoscED Jeśli się uczyć może pozostać w rodzinie zastępczej do czasu ukończenia nauki i otrzymywać pomoc finansową do tego, jeśli rodzina zastępcza wyraża zgodę. Natomiast adopcja jest na całe życie.

grajkape: czy adopcja wiąże się ze zmianą nazwiska dziecka?
GoscED Tak, dziecko przyjmuje nazwisko rodziców.

grajkape: Ile kosztują budżet państwa wszystkie formalności związane ze znalezieniem rodziny zastępczej dla jednego dziecka? Jakie są koszta takiej operacji. Czy to w ogóle da się wyliczyć?
GoscED Nie mamy takich danych.

GoscED Dziękuję za wszystkie zadane pytania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie