Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mocne słowa Marcina Wojniaka, dyrektora ośrodka zdrowia w Pińczowie: - System ochrony zdrowia na krawędzi

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Marcin Wojniak, dyrektor Samorządowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Pińczowie.
Marcin Wojniak, dyrektor Samorządowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Pińczowie. archiwum
Marcin Wojniak, dyrektor Samorządowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Pińczowie mocno komentuje obecną sytuację w kraju. - System ochrony zdrowotnej znalazł się na krawędzi jego wydolności - twierdzi dyrektor i ma specjalne rady dla pacjentów z gminy Pińczów. Poniżej szczegóły.

Dyrektor Marcin Wojniak mocno i dobitnie komentuje obecną sytuację w kraju oraz to co dzieje się z służbą zdrowia. Poniżej zamieszczamy jego komentarz w całości:

"System ochrony zdrowia w tym również świadczenia realizowane przez nasze przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej znalazł się na krawędzi jego wydolności. Nie będę rozpisywał się o wielu latach zaniedbań, co doprowadziło do ogromnego deficytu kadr medycznych. Codziennie zmieniające się procedury, brak jasnych wytycznych, nakładanie na POZ dodatkowych obowiązków w ramach realizowanych świadczeń, kwarantanna i izolacja personelu medycznego, to wszystko wpływa na coraz trudniejszy dostęp do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej.

Mamy świadomość, że teleporada nie zawsze zastąpi wizytę osobistą, która w wielu przypadkach jest niezbędna w celu zapewnienia prawidłowej diagnostyki i leczenia, lecz obowiązujące obostrzenia i wytyczne narzucają właśnie taki tryb postępowania, a w konsekwencji coraz częściej z pokorą przyjmujemy niezadowolenie naszych Pacjentów, choć zapewniam Państwa, że personel naszych przychodni pracuje z ogromnym poświęceniem i zaangażowaniem, za co ogromnie dziękuję. Kwarantanna, izolacja czy zwolnienia lekarskie spowodowane innymi chorobami, tak jak Państwa dotykają również pracowników naszych przychodni.

Codziennie borykamy się z chaosem organizacyjno-prawnym dotyczącym zasad postępowania w związku z SARS-CoV-2. Słyszymy, że pracownicy medyczni by zachować ciągłość świadczeń nie będą poddawani kwarantannie, jeśli będą codziennie przez 7 dni testowani przed rozpoczęciem pracy. Nie otrzymaliśmy na dzień dzisiejszy tj. 04.11.2020 żadnej informacji odnośnie dostępności do testów antygenowych. Mimo iż mamy już listopad, nie otrzymaliśmy ani jednej sztuki szczepionki przeciwko grypie z zapowiadanych milionów, nasi pacjenci wciąż na nie czekają. Z własnych środków i dzięki odpowiednio wcześnie podjętym działaniom udało się zakupić w dobie zupełnego braku 670 sztuk szczepionek, które wyszczepiliśmy w czasie dwóch tygodni.

Poniżej kilka informacji które mogą być Państwu przydatne:

Kwarantanna automatyczna - Osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.

W przypadku objęcia przez organy inspekcji sanitarnej osoby kwarantanną z powodu narażenia na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, izolacją albo izolacją w warunkach domowych, informację o tym umieszcza się w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.

Informacja o objęciu osoby kwarantanną, izolacją albo izolacją w warunkach domowych może być przekazana tej osobie ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon – a zatem sanepid nie musi informować o kwarantannie, „systemem teleinformatycznym” w rozumieniu ustawodawcy będzie zapewne również sms – kwarantanna.

Jeśli jesteś w izolacji domowej bądź przebywasz na kwarantannie nie masz obowiązku informować o tym Zus-u czy pracodawcy, informacje takie Zus pozyska automatycznie i przekaże je pracodawcy. Jeśli tego nie zrobi, pracownik po powrocie do pracy może złożyć oświadczenie pracodawcy o tym, iż przebywał w izolacji bądź na kwarantannie – nie ma potrzeby ubiegania się o zwolnienie L4 od lekarza POZ na kwarantannie bądź w izolacji (tak było do niedawna) . Ponadto każdy pacjent będzie mógł zweryfikować okres kwarantanny lub izolacji na platformie (PUE ZUS).

Jeśli bez względu czy mamy bądź nie jakiekolwiek objawy i zwrócimy się do lekarza POZ o skierowanie na testy w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2 i takowe otrzymamy, to nie ma obowiązku wykonania testu, ale od momentu wystawienia takiego skierowania jesteśmy automatycznie objęci kwarantanną przez 10 dni. Możemy opuścić miejsce kwarantanny tylko w celu wykonania testu, jeśli test wyjdzie pozytywny przechodzimy w izolację, jeśli negatywny niestety pozostajemy na kwarantannie którą może zdjąć tylko sanepid".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie