Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mocne zapiątki na Ponidziu" dobiegły końca. Święto Plemienia Wiślan 2010 - udało się na piątkę z plusem

Adam LIGIECKI
Wiśliczanie z zapartym tchem oglądali pokazy Rycerstwa Ziemi Małopolskiej Sarmata - także łapanie jeńców na arkan.
Wiśliczanie z zapartym tchem oglądali pokazy Rycerstwa Ziemi Małopolskiej Sarmata - także łapanie jeńców na arkan. Adam Ligiecki
Niedzielny festyn w Wiślicy miał bogaty i różnorodny program. Gospodarze w sobie wiadomy tylko sposób... "wyczarowali" też superpogodę.

Po zimnym i deszczowym tygodniu w niedzielę - nie do wiary - mieliśmy piękne słońce! Publiczność dopisała, atrakcja goniła atrakcję.

KARTY HISTORII

Święto Plemienia Wiślan zainaugurowała uroczysta msza w bazylice mniejszej, celebrowana przez proboszcza Wiesława Stępnia. Po nabożeństwie historyczny korowód - prowadzony przez strażacką orkiestrę pod batutą Marcina Stojka - przeszedł do centrum rekreacyjnego Za Ponidziem. Tu odbyła się część główna imprezy.
- Do Wiślicy, której mam zaszczyt być gospodarzem, przybywali monarchowie z dynastii Piastów i Jagiellonów. Wspaniała przeszłość, w której tkwią nasze korzenie, jest źródłem dumy i refleksji na temat obecnego udziału w pisaniu kolejnych kart historii - podkreślił, witając mieszkańców i zaproszonych gości, wójt Wiślicy Stanisław Krzak.

KRÓLEWSKA GALA

Piękne widowisko historyczne "Stąd nasz ród..." zaprezentowali gimnazjaliści z Wiślicy. W tej niezwykłej "podróży przez wieki" wzięło udział 65 osób. W rolę królowej Jadwigi wcieliła się Karolina Kaleta z klasy II D, króla Władysława Jagiełłę grał Mateusz Nowak z klasy III E.
Obok pary monarchów pojawili się na scenie: król Władysław Łokietek, Jan III Sobieski, Jan Długosz, książę Józef Poniatowski, Jan Paweł II. Byli mnisi, biskupi, dwórki i rycerze. Obejrzeliśmy też ceremonię przyjęcia chrztu, a publiczność nagrodziła młodych artystów gromkimi oklaskami.

RYCERSKIE FAJERWERKI

Po zespole folklorystycznym Wiśliczanie wkroczyło do akcji Rycerstwo Ziemi Małopolskiej Sarmata. Zbrojni przygotowali serię efektownych pokazów, a dżygici czarowali nawet kaskaderską jazdą na koniach w pełnym galopie.
Można było wziąć udział w turnieju zabaw plebejskich, odwiedzić wioskę średniowieczną, podziwiać szturm wikingów... prosto z wody. Świetnie prezentowali się także ułani z Kielc oraz formacja tańca dawnego z Nowej Dęby.

PALCE LIZAĆ!

Na szóstkę wypadła prezentacja kuchni regionalnej. Stoiska z domowym jadłem przygotowały panie z Łatanic, Skotnik Górnych, Kuchar, Sielca, Skorocic i Wiślicy, gdzie ekipą dowodziła radna Alina Szostak z... gipsowym opatrunkiem na ręce. Gospodynie serwowały wyborne pierogi, kapustę, sałatki, wędliny i ciasta. Po słynne, rozpływające się w ustach wiślickie dzionie ustawiały się długie kolejki!

Gwiazdą programu artystycznego był znany i lubiany zespół Tercet Egzotyczny. Wieczorem niebo nad Wiślicą rozświetliła feeria sztucznych ogni, a imprezę zakończyła zabawa taneczna "pod chmurką".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie