Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monika Waldon z Krajna Łęki i Jan Ozga ze Skorzeszyc starostami Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Górno 2022. Kim są?

Anna Gwóźdź
Starostowie dożynek powiatowych. Zdjęcia w ich gospodarstwach na kolejnych slajdach.
Starostowie dożynek powiatowych. Zdjęcia w ich gospodarstwach na kolejnych slajdach.
W niedziele 28 sierpnia odbędą się w Górnie Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Górno. Przed budynkiem Starostwa Powiatowego zaprezentowano starostów dożynek - to Monika Waldon z Krajna Łęki i Jan Ozga ze Skorzeszyc. Kim są ? Opowiedzieli nam swoich gospodarstwa, pokazali swoją pracę. Zobaczcie zdjęcia i film.

Kim są starostowie Dożynek Powiatu Kieleckiego?

Monika Waldon, starościna dożynek gospodaruje na prawie 4 hektarach, wspólnie z mężem uprawia truskawki. Ziemię dostała w spadku po rodzicach i chociaż na początku nie była pewna co do tego czy poradzi sobie z pracą na roli, podjęła próbę. Jej córka odziedziczyła zmysł rolniczy i hodowlany, więc starościna nie musi martwić się o następcę. Uprawia truskawki odmiany deserowej Honey.

Monika Waldon mieszka w Krajnie Łękach. Jest mężatką, ma dwoje dzieci. Pasjonuje się ogrodnictwem i gotowaniem. W wolnych chwilach czyta książki, głównie zawierające prawdziwe historie. Z wykształcenia jest technikiem żywienia zbiorowego. Na konferencję ubrała się w ludowy strój przekazany jej przez Stowarzyszenie Ziemi Świętokrzyskiej ,,Warkocz” w którym aktywnie działa.

Jan Ozga, starosta dożynek, wspólnie z żoną prowadzi gospodarstw w Skorzyszycach. Ma 63 lata, hoduje konie rasy polski koń zimnokrwisty. Wszystkie konie mają pełną hodowlaną dokumentację. Starosta ma 10 hektarów ziemi. Zainteresował się końmi w 2004 roku, kiedy dołączył do Staropolskiego Związku Hodowców Koni w Kielcach. Jan Ozga stara się, by rasa jego zwierząt była jak najczystsza, te najpiękniejsze zostawia w swoim gospodarstwie. To właśnie one będą zaprzęgnięte do powozu, który znajdzie się na czele korowodu podczas Święta Plonów. Zwierzęta korzystają u niego z wybiegu o długości około 800 metrów i szerokości około 30 metrów. Obecnie w jego gospodarstwie przebywają dwie utytułowane klacze i jeden źrebak, choć, jak sam przyznaje, były czasy, że zajmował się 12 końmi. Pan Jan swoje konie traktuje z dużą troską, kocha je za ich mądrość, wierność. Oprócz koni, Jan Ozga hodował trzodę chlewną. Zawiesił hodowlę z powodu epidemii, ale nie ukrywa, że w przyszłości pewnie znów do tego wróci.

Panu Janowi w prowadzeniu gospodarstwa pomaga małżonka, która posiada rolnicze wykształcenie. Pani Barbara też pochodzi ze Skorzeszyc. Mają troje dzieci – obecnie już dorosłych synów. Pan Jan jest już dziadkiem, ma troje wnucząt – dwie wnuczki i jednego wnuka.

Starostwo Powiatowe przygotowało film o starostwach dożynek

Więcej na temat dożynek:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie