Moranda wygrał z Judit Polgar najlepszą szachistką świata

/SAW/
Wojciech Moranda podczas zwycięskiej partii mistrzostw Europy  z Węgierką Judit Polgar -  najlepszą szachistką świata.
Wojciech Moranda podczas zwycięskiej partii mistrzostw Europy z Węgierką Judit Polgar - najlepszą szachistką świata. Fot. archiwum prywatne
Kolejny duży sukces odniósł Wojciech Moranda, szachista kieleckiego Żaka. Podczas mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych rozegranych w ostatni weekend na warszawskim Torwarze, wygrał partię z najlepszą szachistką świata - legendarną Węgierką Judit Polgar.

Judit Polgar to pierwsza kobieta w historii szachów, która osiągnęła ranking 2700 punktów. Tym samym awansowała do elitarnego grona "super-arcymistrzów".
Sukces kieleckiego szachisty jest tym większy, że niedawno Polgar w turnieju szachów szybkich w Meksyku pokonała byłego mistrza świata Bułgara Weselina Topałowa i Ukraińca Wasilija Iwańczuka, który w Mistrzostwach Europy w Warszawie wystartował z pierwszym numerem startowym (najwyższy ranking FIDE spośród wszystkich zgłoszonych szachistów (2754)!).

Moranda w Warszawie pokonał jeszcze kilku innych arcymistrzów ze światowej czołówki. Wygrał m.in. z tak znakomitymi arcymistrzami jak Rosjanin Sergei Rublewsky (ranking 2678), Ukrainiec Anton Korobov ( ranking 2684), Gruzin Baadur Jobava (ranking 2707) czy Francuz Edouard Romain (ranking 2636).
W mistrzostwach Europy uczestniczyło 349 szachistów z 26 krajów, w tym aż 52 arcymistrzów i i 294 zawodników legitymujących się międzynarodowym rankingiem ELO. Bezkonkurencyjny okazał się Francuz Maxime Vachier-Lagrave, który wyprzedził dwóch reprezentantów Ukrainy Wasilija Iwańczuka i Ruslana Ponomariowa.Z Polaków najlepiej spisał się Radosław Wojtaszek z MKS Kwidzyń sklasyfikowany na 15. miejscu i Wojciech Moranda z UMKS Żak Kielce sklasyfikowany na 18. miejscu.

Dopiero porażka w przedostatniej rundzie z późniejszym medalistą Ukraińcem Ruslanem Ponomariowem (ranking 2744) przesunęła Morandę w końcowej klasyfikacji na dalsze miejsce. Judit Polgar uplasowała się na 11. pozycji.