Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możemy wygrać z chorobą. Pierwsze Pola Nadziei w Kazimierzy Wielkiej [ZDJĘCIA]

Adam Ligiecki
Podczas I Kazimierskich Pól Nadziei prowadzona była też zbiórka datków na hospicjum w Miechowie.
Podczas I Kazimierskich Pól Nadziei prowadzona była też zbiórka datków na hospicjum w Miechowie. Archiwum prywatne
Pola Nadziei - to hasło międzynarodowego programu, którego zadaniem jest pozyskiwanie funduszy na funkcjonowanie hospicjów, a także szerzenie idei hospicyjnej. Swoje Pola Nadziei ma też Kazimierza Wielka. Przez pierwszy weekend kwietnia prowadzona była akcja profilaktyczna, zachęcająca do badań w kierunku wykrywania nowotworów.

- Dziś pomagamy my, a jutro... to my możemy potrzebować pomocy. Choroba nowotworowa nie zna metryki. Profilaktyka jest bardzo ważna, świadomość, że z tą chorobą można wygrać, jeśli wykryjemy ją w porę - twierdzi z przekonaniem Katarzyna Erbel, pomysłodawca i organizator I Kazimierskich Pól Nadziei, nauczycielka języka polskiego i opiekunka Szkolnego Koła Caritas w Samorządowej Szkoły Podstawowej numer 1 w Kazimierzy Wielkiej, Amazonka.

Wszystko zaczęło się we wrześniu 2018 roku, kiedy mieszkańcy Kazimierzy Wielkiej zasadzili żonkile przed budynkiem "Jedynki", przy Domu Sióstr Służebniczek Dębnickich w Kazimierzy Wielkiej oraz przed siedzibą Urzędu Miasta i Gminy. Sponsorem sadzonek był kazimierski ratusz.

Żółte żonkile, zakwitające na wiosnę, są symbolem nadziei dla chorego. Nadziei, że o nim pamiętamy, nie zostanie sam ze swoim cierpieniem.

5 kwietnia na rynku w Kazimierzy Wielkiej zorganizowano akcję profilaktyczną pod hasłem Kazimierskie Pola Nadziei. W programie znalazły się badania prowadzone przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii, przy aktywnym udziale pań z Kazimierskiego Stowarzyszenia Amazonki.

Kobiety mogły skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych. Prowadzony był pokaz badania piersi oraz jąder na fantomie, przyjmowano także zapisy na badana głowy i szyi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Zachęcam ludzi do badań. Cieszę się, że coraz więcej osób nie boi się rozmawiać o raku. Obserwujemy, że coraz więcej osób poddaje się badaniom profilaktycznym. Ludzie przestają się wstydzić podejść i przebadać się lub poprosić o poradę. Poszerza się również grono osób, które chcą bezinteresownie pomagać pacjentom onkologicznym - podkreśla Katarzyna Erbel. - Szczególnie chcę podziękować moim dziewczynom z Amazonek, że tego dnia były ze mną.

W niedzielę - druga odsłona I Kazimierskich Pól Nadziei. Na placu kościoła parafialnego Podwyższenia Krzyża Świętego wolontariusze rozdawali żonkile, zbierając też datki na działalność Hospicjum imienia błogosławionej Siostry Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie, w Małopolsce.

Szczególne wyrazy uznania należą się uczniom kazimierskiej "Jedynki", należącym do Szkolnego Koła Caritas. Podziękowania - dla pań z kół gospodyń, które przygotowały 300 żonkili z bibuły. Dla burmistrzów Adama Bodziocha i Łukasza Maderaka oraz Agnieszki Styczeń, szefowej promocji w ratuszu - za wsparcie, przychylność i pomoc w przygotowaniu I Kazimierskich Pól Nadziei.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie