OPRAC.:
Mateusz Pietras
Awans Serbii i Niemiec do finału koszykarskiego mundialu
Awans Serbii i Niemiec do finału koszykarskiego mundialu PAP/EPA/ROLEX DELA PENA
Koszykarze Serbii pokonali w półfinale w Manili Kanadę 95:86 (23:15, 29:24, 23:24, 20:23) i jako pierwsi wywalczyli awans do niedzielnego finału mistrzostw świata. Ich rywalem będą Niemcy, którzy pokonali faworyzowanych Amerykanów 113:111 (31:33, 29:26, 24:35, 27:19). Tym samym w finale zmierzą się dwie drużyny ze Starego Kontynentu. To pierwsza taka sytuacja od siedemnastu lat.

W pierwszym półfinale mierzyły się zespoły Serbii oraz naszpikowanej zawodnikami NBA - Kanady. Dla Europejczyków była to szansa ponownego zagrania o finał koszykarskiego mundialu (trzeci półfinał w historii). Natomiast zawodnicy z Ameryki Północnej byli o krok od pierwszego finału w historii. Do tej fazy, obie reprezentacje odniosły tylko jedną porażkę, rozgrywając sześć spotkań.

Drugi historyczny finał Serbii

Serbowie, choć grający bez mistrza i najlepszego zawodnika finału NBA Nikoli Jokicia, zdominowali w półfinale rywali dzięki twardej defensywie, a przede wszystkim umiejętnemu ograniczeniu poczynań lidera rywali - Shaia Gilgeous-Alexandra, który w pierwszej połowy zdobył pięć punktów. Łącznie rozgrywający Oklahoma City Thunder uzyskał 15 pkt i miał dziewięć asyst. Paliwem napędowym w poczynaniach ofensywnych siódmej drużyny poprzedniego mundialu był koszykarz Atlanty Hawks Bogdan Bogdanović. Rozgrywający rzucił 23 punkty mając aż 66,7% z gry.

Zawodnicy z Bałkanów od początku mieli inicjatywę, prowadzili 23:15 po pierwszej kwarcie, a w połowie meczu 52:37. W trakcie pierwszych dziesięciu minut zaliczyli serię 11:0. Od tamtego momentu koszykarze ,,Klonowego Liścia'' nie wyszli na prowadzenie.

Podopieczni Hiszpana Jordiego Frenandeza, którzy osiągnęli największy sukces w MŚ i jeden z największych w historii kraju (oprócz srebra olimpijskiego w 1936 r.), mieli kłopoty w ataku, a także w obronie przeciwko atletycznym i szybkim Serbom którzy mieli m.in. o jedenaście zbiórek więcej.

Serbowie do finału mundialu awansowali po raz drugi w historii. Byli wicemistrzami w 2014 roku, po porażce z USA. W 2010 roku zajęli natomiast czwartą lokatę.

Kanada pomimo porażki przystąpi do walki o pierwszy medal czempionatu.

Niepokonani Niemcy lepsi od faworyzowanych Stanów Zjednoczonych

W drugim półfinale pięciokrotni mistrzowie świata Amerykanie podejmowali trzecią drużynę Europy - Niemców. Do półfinału Jankesi zanotowali jedną porażkę z Litwą, a drużyna z Europy jak do tej pory nie doznała porażki.

Pierwsza połowa meczu zakończyła się lekkim wskazaniem na korzyść Jankesów, którzy prowadzili 60:59. Jednak w trzeciej kwarcie do głosu doszli Niemcy za sprawą celnych rzutów za trzy punkty i skutecznej gry w obronie. Podopieczni 9-krotnego mistrza NBA Steve'a Kerra nie nadążali w obronie. Pomimo pogodni faworytów turnieju, górą wyszli koszykarze Gordona Herberta, którzy raz pierwszy w historii w finale mistrzostw świata. Wygrali po nerwowej końcówce 113:11.

Najwięcej punktów zdobył niemiecki skrzydłowy Obst - 24. W amerykańskim zespole brylował Anthony Edwards - 23.

Tym samym w niedzielnym finale Niemcy podejmą Serbię. Będzie to pierwszy europejski finał od 2006 roku, kiedy to koszykarze z Hiszpanii mierzyli się z Grecją.

Amerykanie po raz drugi z rzędu nie awansowali do finału MŚ. W Chinach w 2019 r. zajęli siódme miejsce

O trzecie miejsce powalczą Kanada i USA. (PAP)