Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Multimedialne atrakcje w kieleckim Muzeum Narodowym

Lidia Cichocka
Na kolejnym ekranie można wybrać zbroję i broń by przekonać się co są w stanie zdziałać: jak widać zbroja nie jest w stanie zatrzymać kuli z muszkietu. Rycerz upada.
Na kolejnym ekranie można wybrać zbroję i broń by przekonać się co są w stanie zdziałać: jak widać zbroja nie jest w stanie zatrzymać kuli z muszkietu. Rycerz upada. Aleksander Piekarski
Jedyne w Polsce lustro, w którym można przymierzyć strój biskupa znajduje się w Muzeum Narodowym w Kielcach. Na ekranie obok można wypróbować siłę rażenia szabli i muszkietu.

Lustro i gra komputerowa to tylko dwa z kilku multimedialnych atrakcji kieleckiej placówki. - Multimedia są dzisiaj nieodzownym elementem prezentacji sztuki i dziedzictwa narodowego. Widz oczekuje nie tylko zaprezentowania eksponatów w pomieszczeniach, ale chce podpowiedzi i uzupełnienia.

Multimedia powinny być jednak subtelnie wkomponowane w przestrzeń zabytkową, by jej nie zaburzyć - przekonuje Robert Kotowski, dyrektor muzeum.

Pierwsza w muzeum pojawiła się piramida, w której można oglądać kilkadziesiąt zabytków: modele samochodów, mebli, broni. Obracają się, by widz mógł obejrzeć je z każdej strony.

Podobnych wrażeń dostarcza wirtualny spacer po muzeum pozwalający obejrzeć komnaty wraz ze znajdującymi się w nich przedmiotami. Dzięki zbliżeniom można zajrzeć w oczy każdemu biskupowi z sali portretowej, można obejrzeć belki stropowe i detale plafonów.

Seans wywoływania duchów

Pod koniec roku muzeum zaprosiło na pokaz w alkierzu biskupim, gdzie pojawia się biskup Zadzik. Tam oglądając film poznajemy dzieje pałacu i jego mieszkańców, zaglądamy w sekretne miejsca, których do tej pory zwiedzającym nie pokazywano. Projekcja przypomina seans wywoływania duchów.

Jedyne takie lustro

Bardzo ciekawe są także dwie najnowsze nowinki: lustro i awatar. Bo jeśli w wirtualny spacer można się udać w wielu placówkach, to lustro, w którym można przymierzyć historyczny kostium jest jedyne. - Od naszego wyboru zależy czy pojawimy się w szacie biskupa z jego kapeluszem na głowie czy w sukni damy dworu - mówi Micha Martosz z muzeum. Postać w lustrze wykonuje te same gesty, można zobaczyć siebie w całkiem nowym wydaniu.

Drugi ekran w pałacowej sieni to coś dla miłośników broni. Tutaj można wybrać zbroję i broń. Używając jednego i drugiego można się przekonać, z jaką siłą uderza szabla, miecz czy kula, jak osłonę daje zbroja czy kolczuga. - To rodzaj gry komputerowej, która w bardzo atrakcyjny sposób sprzedaje wiedzę o naszych eksponatach, bo zarówno broń jak i stroje to eksponaty z naszej muzealnej kolekcji - dodaje Martosz.- Zainteresowanie nowymi propozycjami jest ogromne, uczniowie biegną do obu ekranów by wypróbować ich magiczne działanie.

Multimedialne zabawki powstały w ramach projektu pn. "Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach najcenniejszym obiektem promocyjnym turystyki kulturowej ziemi świętokrzyskiej", współfinansowanego przez Unię. Kosztowały ponad 650 tysięcy złotych.

Zainstalowanie multimediów nie miało wpływu na cenę biletów do muzeum, zwiedzanie pałacu w dalszym ciągu kosztuje 10 i 8 zł, bilety grupowe 8 i 4 zł. Dniem bezpłatnego zwiedzania jest niedziela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie