Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muszą pokazać PIT-y, bo nie dostaną bonów

Kinga ANIOŁ
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie skarżą się, że pracodawca żąda od nich ujawnienia dochodów małżonka.

Aby otrzymać bony przed świętami Bożego Narodzenia, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, muszą przedłożyć pracodawcy roczne zeznania podatkowe swoje oraz współmałżonka.

Nie podoba im się to, ponieważ uważają, że godzi to w ich prywatność. Część z nich, w tej sytuacji zapowiada, że zrezygnuje z pobrania talonów. - Nie chcemy pokazywać całości swoich dochodów współpracownikom. Dodatkowe problemy mają kobiety, które na przykład są w separacji z mężem, który może nie udostępnić im swojego PIT-u, czy też takie, które rozwiodły się z mężem i oprócz zeznania muszą przedłożyć wyrok sądu, który potwierdzi rozwód - wymieniają pracownicy MOPR w Kielcach. Pytają, czy jest to zgodne z prawem, a jeśli tak, czy ktoś niepowołany nie będzie miał do wglądu do ich PIT - ów.

INNI NIE MUSZĄ

Ich wątpliwości potęguje fakt, że na przykład w Rejonowym Przedsiębiorstwie Zieleni w Kielcach pracownicy dostarczają pracodawcy tylko zaświadczenie o średnich dochodach brutto na jednego członka rodziny w ciągu trzech miesięcy. To jest kryterium, na podstawie którego ustalana jest wysokość bonu.
Katarzyna Pawlik z kieleckiego MOPR tłumaczy, że decyzję w tej sprawie podjęła komisja, w skład której weszli przedstawiciele związków zawodowych oraz pracodawcy. - Udostępnienie PIT-ów jest wymagane zgodnie z naszym regulaminem odnośnie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - informuje Pawlik.

ZGODNE Z PRAWEM

O tym, że żądanie przez pracodawcę udostępnienia zeznań podatkowych, nie jest niezgodne z prawem, przekonuje Barbara Kaszycka, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach. - W rocznym zeznaniu podatkowym są wszystkie dochody pracownika i na tej podstawie można ustalić, czy przysługują mu pieniądze z funduszu socjalnego. Przedłożenia PIT-ów żądają zazwyczaj pracodawcy, jeżeli im się zarzuca, że dzielą pieniądze niesprawiedliwie - mówi Kaszycka. Kwituje, że pracodawca jest zobowiązany objąć PIT-y tajemnicą, nie może mieć w nie wglądu nikt, poza nim oraz pracownikami księgowości.
Magdalena Dąbrowska, zastępca przewodniczącego związków zawodowych w MOPR w Kielcach podkreśla, że na to, aby pracownicy przedkładali PIT-y, zdecydowano się dla ich wygody. - Pracownicy pobierają wiele form pomocy finansowej. Dotychczas musieli dostarczać oświadczenia o zarobkach i dochodach na jedną osobę w rodzinie, teraz opieramy się na jednym piśmie - tłumaczy Dąbrowska. Zapewnia przy tym, że nikt niepowołany nie będzie miał wglądu w PIT-y pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie