Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historii Kielc o planach na 2020 rok. Będą spacery historyczne, wystawy, warsztaty [WIDEO]

Lid
Krzysztof Krogulec
Zaproszenie na coraz popularniejsze spacery historyczne, wystawy, warsztaty, wydawnictwa – Muzeum Historii Kielc przygotowuje w tym roku wiele ciekawych imprez.

Początek roku to tradycyjnie czas sumowania minionego i zapraszania na wydarzenia kolejnego roku w Muzeum Historii Kielc. W styczniu z placówką pożegnał się odchodzący na emeryturę dyrektor dr Jan Główka. Do czasu mianowania nowego szefa obowiązki pełni Krzysztof Myśliński, który jest znany coraz większej grupie kielczan, bo prowadzone głównie przez niego Spacery historyczne po mieście cieszą się ogromną popularnością. Przychodzi na nie po 100 osób.

- Bardzo nas cieszy ta ciekawość, na spacery zapraszamy dwa razy w miesiącu – mówi Myśliński. Chcemy także wrócić do wieczornych spotkań w muszli parkowej.

O tym, że wystawy, jak ta otwarta jesienią na 100-lecie SHL-ki, interesują kielczan świadczy ogromna liczna odwiedzających. - To ogromny zakład z bogata historią, mnóstwo kieleckich rodzin jest związanych z nim i zapewne stąd to zainteresowanie – tłumaczą muzealnicy.

W tym roku muzeum zaprosi na dwie duże wystawy: o dziejach Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu i twórczości Czesława Łagowskiego: twórcy, nauczyciela ale także urzędnika zajmującego się kulturą w Kielcach.

Muzeum nie rezygnuje z opracowywania cieszących się także wielkim zainteresowaniem wystaw plenerowych, w tym roku przybliży historię Placu Wolności i dzielnicy bazarowej oraz wojewodów kieleckich. Jednemu z nich, Władysławowi Dziadoszowi poświęcona będzie książka z serii Biografie Kieleckie. Ukażą się także kolejne tomy monografii Karczówki, Źródeł do dziejów Kielc czy Studiów Muzealno-Historycznych.

- Planujemy zorganizowanie dwóch konferencji, o modernizmie w kieleckiej architekturze i wraz z uniwersytetem o historii fotografii – dodaje Myśliński. - Chcielibyśmy też, ponieważ w Kielcach jest coraz więcej cudzoziemców umożliwić zwiedzanie z oprowadzaniem w obcych językach, na początku po angielsku.

Muzeum proponuje spotkania i warsztaty adresowane zarówno do dzieci, młodzieży jak i seniorów.

- Cieszymy się, że coraz większa grupa wykazuje zainteresowanie przeszłością miasta, ale chcemy przyciągnąć kolejnych. Szukamy także wolontariuszy, którzy pomogą nam w pracy np. w dokumentowaniu znikających zakładów rzemieślniczych – mówi Krzysztof Myśliński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie