Muzeum Historii Kielc otwarte

  Muzeum Historii Kielc otwarte

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Urszula Kępkowska z domu Pobiega przy syfonach z wytwórni wód gazowanych i piwa jej ojca Longina Pobiegi.

  Urszula Kępkowska z domu Pobiega przy syfonach z wytwórni wód gazowanych i piwa jej ojca Longina Pobiegi. ©Ł. Zarzycki

  Tłumy przyszły w piątek na otwarcie Muzeum Historii Kielc. Eksponaty spotykają się z multimediami.
  Urszula Kępkowska z domu Pobiega przy syfonach z wytwórni wód gazowanych i piwa jej ojca Longina Pobiegi.

  Urszula Kępkowska z domu Pobiega przy syfonach z wytwórni wód gazowanych i piwa jej ojca Longina Pobiegi. ©Ł. Zarzycki

  Wśród portretów dawnych kielczan na parterze kamienicy przy ulicy Leonarda 4 stanęli współcześni kielczanie. Jan Główka, dyrektor muzeum, które wczoraj otwarło dla gości swoje sale wystawowe, przywitał zaproszonych, a szczególnie serdecznie wszystkich darczyńców.

  - To szczególna wystawa, złożona w dużej mierze z eksponatów, które w swoich domach przechowali mieszkańcy miasta. Dzięki nim mogliśmy odtworzyć atmosferę dawnych Kielc i pokazać dzieje miasta przez pryzmat codziennego życia - powiedział Jan Główka, zapraszając wszystkich do zwiedzenia wystawy.

  SPEŁNIONE MARZENIA

  - Warto marzyć, bo marzenia się spełniają. To muzeum, które było marzeniem moim i wielu kielczan, na pewno umocni naszą pozycję na kulturalnej mapie Polski - powiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski.
  Muzeum poświęcił biskup Kazimierz Ryczan.

  W kilku salach pokazano dzieje miasta od jego początków do XXI wieku. Jest rekonstrukcja najstarszej chaty z Kielc średniowiecznych, księga radziecka miasta i marmurowy posąg starosty Czechowskiego, z czasów gdy Kielce były miastem biskupim. Potem mamy bliższe już nam Kielce XIX-wieczne i międzywojenne. Część ekspozycji poświęcona jest okresowi II wojny światowej i latom powojennym. Uzupełniają ją pokazy multimeldialne. Zwiedzający mogą na przykład uruchomić film i zobaczyć jak produkowano różne pojazdy i którzy sławni kielczanie byli ich posiadaczami.

  WŚRÓD EKSPONATÓW

  Wczoraj Ernest i Kamil Bugajscy oglądali słynną starą SHL-kę. Ich tata, jak powiedzieli, jest pasjonatem starych samochodów, motocykli i ma podobny motor. Wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba z zainteresowaniem oglądała starą maszynę do szycia singer, z rozłożoną na niej koszulą. Pani Urszula Kępkowska oglądała podarowane przez siebie przedwojenne syfony z wytwórni oranżady swojego ojca. Michał Karoński i Paweł Szczeciński wzięli do ręki drążki z egzemplarzami "Gazety Kieleckiej".
  - Tak właśnie były oprawione gazety, które mój tato czytał w kawiarni Smoleńskiego - powiedziała pani Urszula.

  Stanisław Wyrzycki, znawca historii 4 pułku piechoty legionów, od razu zauważył:
  - Podpis mówi: "Trzy szable wojska polskiego". A warto napisać, że dwie z nich to produkowane w Kielcach szable "SHL-ki".

  Andrzej Karyś zademonstrował jak w czasie stanu wojennego drukował pisma w podarowanej przez siebie dla muzeum drukarni. Biskup Kazimierz Ryczan i prezydent Wojciech Lubawski nie mogli uwierzyć, że odbywało się to w tak prosty i skuteczny sposób.

  MUZEUM BLISKIE

  Krzysztof Lorek, księgarz i kolekcjoner kart z Kielc i okolic, poprosił o autograf biskupa ordynariusza. Zebrał na zaproszeniu na otwarcie muzeum podpisy najważniejszych gości.

  - To też kiedyś będzie cenna pamiątka. Za kilkadziesiąt lat może znajdzie się jako eksponat w Muzeum Historii Kielc
  Dyrektor i pracownicy muzeum zbierali zasłużone gratulacje. Podobała się aranżacja wystawy i dobór eksponatów.

  - Najciekawsze jest zawsze to co bliskie, a tu są właśnie przedmioty bliskie, należące do ludzi, o których słyszeliśmy i pochodzące z miejsc, które znamy. To siła tego muzeum - powiedział nauczyciel historii, regionalista Jarosław Machnicki.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]