Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi już na ukończeniu. Barbarzyńcy i Rzymianie jak żywi (ZDJĘCIA, WIDEO)

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Barbarzyńcy i Rzymianie, prawdziwe drzewa i figury jak żywe - końca dobiegają prace związane z Budową Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego imienia Mieczysława Radwana w Nowej Słupi. Budynek jest nowoczesny w formie i robi wrażenie, ale to jego wnętrze będzie największą niespodzianką.

Nowe muzeum powstaje w miejscu starego i będzie się mocno różnić. Atrakcje rozpoczną się już od terenu przed budynkiem. - Sama bryła jest świetnie wkomponowana w teren i zbudowana z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań, takich jak elewacja cortenowa. Będzie również fontanna w postaci strumienia spływającego po stoku Łysej Góry – opowiada Włodzimierz Szczałuba, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego.

Ścieżka po ekspozycjach

Po wejściu podążać będziemy specjalną ścieżką prowadzącą po kolejnych ekspozycjach muzeum. Możemy się spodziewać wielu ciekawych rzeczy. Będzie to porównanie świata rzymskiego i barbarzyńskiego.

Wprowadzeniem do ekspozycji będzie film w 3D na temat genezy żelaza, w specjalnej sali kinowej.

- Następnie przechodzimy do sali przedstawiającej początki metalurgii, a później wędrujemy ścieżką pomiędzy dwoma światami – po jednej stronie mamy świat rzymski, po drugiej barbarzyński i możemy je ze sobą porównać. - Najciekawszą częścią ekspozycji świata rzymskiego będzie atrium. Pokazana zostanie willa dostojnika rzymskiego

. - tłumaczy dyrektor.

- Ten podział jest zaznaczony także na posadzce. Droga od strony „rzymskiej” jest wybrukowana, a część „barbarzyńska” - polna. Docieramy w końcu do Nowej Słupi i miejsca, gdzie odbywały się Dymarki w II i III wieku naszej ery. Mamy tu zaprezentowany prażak, mielerz. Przy stanowisku z pozostałościami po dymarkach będzie pokazywany kolejny film – opisuje Włodzimierz Szczałuba.

Figury niemal jak żywe w muzeum w Nowej Słupi

Na szczególną uwagę zasługują figury, które niemal… wyglądają jak żywe. - Będziemy mieć siedem figur – przepięknych i autentycznych. Wyglądają jak prawdziwi, zatrzymani w ruchu ludzie. Każda figura jest dopracowana w najmniejszym szczególe. W muzeum zobaczą Państwo dwóch hutników w holu, legionistę rzymskiego i wojownika barbarzyńskiego, tkaczkę w chacie i wreszcie kowala – wymienia dyrektor.

Multimedialne stoły Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego

Ostatnim przystankiem dla zwiedzających będzie stanowisko z dwoma multimedialnymi stołami, każdy na 12 osób. Uczestnicy będą mogli wybrać tematy, które ich interesują, i poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego imienia Mieczysława Radwana w Nowej Słupi jest już prawie gotowe. Termin otwarcia wstępnie ustalony jest na 18 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie