Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Wiślicy przeszło pod zarząd marszałka

Paweł WIĘCEK
Muzeum Regionalne w Wiślicy własnością samorządu województwa. We wtorek marszałek Adam Jarubas, członek Zarządu Województwa Agata Binkowska oraz wójt gminy Wiślica Stanisław Krzak podpisali umowę w sprawie przekazania placówki. Docelowo stanie się ona oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.

- Naszym zamiarem jest jak najszybsze i jak najbardziej skuteczne podjęcie ochrony oraz należyte wyeksponowanie zabytków tak wysokiej rangi. Ze zrozumiałych przyczyn, z uwagi na ograniczenia finansowe, nie mogła tego zrobić gmina. W jakimś zakresie przekracza to także możliwości samorządu województwa, stąd szukamy formuły, która umożliwi pozyskanie środków z zewnątrz, z programów operacyjnych ministra kultury i dziedzictwa narodowego, niemniej jednak nie uciekamy od odpowiedzialności i możliwości finansowania z programów, które będziemy mieć w regionie – mówi marszałek województwa Adam Jarubas.

- Myślę, że od tego momentu muzeum autentycznie będzie się rozwijać na miarę swojej wartości. Takie dobro ogólnonarodowe nie mogło pozostać wyłącznie na utrzymaniu samorządu gminy, który nigdy nie byłby w stanie we właściwy sposób zadbać o te zabytki – dodaje wójt gminy Wiślica Stanisław Krzak.

Na najbliższej sesji sejmik województwa świętokrzyskiego zajmie się kwestią połączenia Muzeum Narodowego w Kielcach i Muzeum Regionalnego w Wiślicy.

Muzeum Narodowe w Kielcach już przygotowuje się do stworzenia w swojej strukturze nowego oddziału. – To dla nas zupełnie nowe doświadczenie, ponieważ Muzeum do tej pory nie miało w swoich zasobach najdawniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego, ale nasi konserwatorzy, inwentaryzatorzy już się do tego przygotowują. Robimy też rozeznanie, jeśli chodzi o możliwości finansowania – zapewnia Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Wiślickie skarby
Muzeum Regionalne w Wiślicy udostępnia turystom takie zabytki jak: gotycka Bazylika Mniejsza pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku, Dom Długosza z XV wieku, podziemia Bazyliki z pozostałościami dwóch kościołów romańskich z kolejno z XII i XIII wieku, Pawilon Archeologiczny z pozostałościami XI-wiecznego kościoła świętego Mikołaja oraz hipotetyczną misą chrzcielną z 880 roku, a także grodzisko wczesnośredniowieczne z przełomu X i XI wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie