Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzuem Wsi Kieleckiej zaprasza do skansenu w Tokarni

Lidia Cichocka
W plebani z Goźlic w skansenie w Tokarni można oglądać wystawę „Tajniki ludowej medycyny w przekazach ks. Władysława Siarkowskiego”.

Na wystawie zaprezentowano między innymi przykłady leczniczych formuł z XIX wieku, spisane przez księdza Władysława Siarkowskiego, regionalistę, historyka i etnografa opisującego Kielecczyznę. Ekspozycja przybliża sposoby diagnozowania chorób, a także przebieg leczniczych rytuałów oraz postaci „ludowych terapeutów”: znachorów, guślarzy, babek. Dużą rolę w dawnym lecznictwie odgrywały zioła i rośliny a także praktyki magiczne tzw. „magiczna mitologia” oparta na chrześcijańskich wyobrażeniach. Chorobę wiązano z czymś obcym i wrogim, co wnikało do organizmu. Wierzono, że było to wynikiem działań sił nadprzyrodzonych (np. czarownic), sił przyrody (wiatru, wody) i kosmosu (słońca, księżyca).

Lecznicze praktyki magiczne bazowały na rytuałach i formułach słownych oraz specjalnych znakach i czynnościach. Słowu przypisywano wówczas największe znaczenie i moc sprawczą, dlatego też często zamawiano zażegnywanie lub odczynianie uroków i chorób. Przykładem może być formuła zażegnywania paskudnika (okolice Łysicy): „ Paskudniku zimny, gorący, wlazłeś memu bydlęciu w nozdrza, a z nozdrzów do rogów, a z rogów do oców, a z oców, abyś przepadł na sto łokci w ziemię”. Wystawa czynna do 22 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie