Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka Bacha w starym opactwie w Wąchocku

Monika Kaczorowska
(georgij) W ubiegłą sobotę recital dał łotewski pianista Georgijs Osokins. Słuchacze podziękowali mu owacją na stojąco.
(georgij) W ubiegłą sobotę recital dał łotewski pianista Georgijs Osokins. Słuchacze podziękowali mu owacją na stojąco. Fot. archiwum prywatne/ M. Susfał
Trwa VII Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Opactwie Wąchock 2017. Przewodnim motywem koncertów jest „Bach ponadczasowy – interpretacje na granicy pokoleń”. W tym roku zaplanowano pięć koncertów - w kolejne soboty września. Trzy z nich już się odbyły. W sobotę 2 września słuchacze mogli podziwiać popisy Michała Michalskiego, który na fortepianie zagrał inwencje dwu- i trzygłosowe - krótkie utwory skomponowane przez Jana Sebastiana Bacha głównie dla celów pedagogicznych.

- "Zacznij od Bacha” - tak można by podsumować pierwszy koncert tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Opactwie. Michał Michalski zagrał utwory szkoleniowe, które zabrzmiały koncertowo. To wbrew pozorom nie takie proste by słuchacze nie czuli się jak przechodzień koło szkoły muzycznej lecz jak słuchacz recitalu -koncertu w filharmonii - podsumował Sławomir Biel, dyrektor do spraw mediów i Public Relations Fundacji Magna Res, która od początku organizuje festiwal.

W kolejną sobotę melomani wysłuchali recitalu łotewskiego pianisty Georgijsa Osokinsa, ulubieńca publiczności XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2015 roku, który w sobotę stał się również ulubieńcem wąchockiej publiczności.

- Standing ovation i trzy bisy na zakończenie recitalu mówią same za siebie. To był pierwszy z wielu następnych jego pojawień się w Wąchocku - zapowiedziała Hanna Romańska – Knight, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Georgij Osokins był zauroczony wnętrzami opactwa i ich akustyką i doskonale wykorzystał walory Opactwa. Momentami odnosiło się wrażenie jakby nie jeden a wielu pianistów występowało jednocześnie.

- W półmroku kościoła, „Chaconne’a” w interpretacji Georgijsa Osokinsa to niesamowite przeżycie nie do opisania słowami. Tego po prostu trzeba było posłuchać, warto było przyjechać do Wąchocka – tak wypowiadali się melomani opuszczający Opactwo.
Warto podkreślić, że większość publiczności dojechała na koncert spoza Świętokrzyskiego. Byli melomani z Warszawy, Łodzi, Krakowa, Częstochowy i Gliwic a nawet odległego Olsztyna.

Kolejny koncert odbył się w sobotę, 16 września. Koncert klawesynowy dał Marek Toporowski, jeden z najbardziej znanych i cenionych wykonawców muzyki dawnej w Polsce. W Wąchocku zagrał komplet wszystkich sześciu suit francuskich BWV (812 – 817) Jana Sebastiana Bacha.

Czwarty koncert w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Opactwie Bach u Cystersów odbędzie się w sobotę, 23 września w kościele klasztornym ojców Cystersów w Wąchocku. Utwory Jana Sebastiana Bacha na wiolonczeli zagra Maisha Maisky. Bilety w cenie 80 złotych można kupić w Furcie Opactwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie