MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka zabroniona w czasie liturgii w diecezji kieleckiej - na liście "Hallelujah" Cohena, niektóre utwory ABBA, The Beatles, Morricone

red
Biskup Jan Piotrowski ogłosił ważną Instrukcję dotyczącą muzyki i śpiewu liturgicznego dla diecezji kieleckiej.
Biskup Jan Piotrowski ogłosił ważną Instrukcję dotyczącą muzyki i śpiewu liturgicznego dla diecezji kieleckiej. Fot. Archiwum
Biskup ordynariusz diecezji kieleckiej Jan Piotrowski ogłosił ważną Instrukcję dotyczącą muzyki i śpiewu liturgicznego dla diecezji kieleckiej. Na liście znalazło się kilka znanych i popularnych utworów, między innymi "Hallelujah" Cohena, "The winner takes it all" zespołu ABBA, czy kompozycje "The Beatles".

W instrukcji biskup kielecki zatwierdził podstawowe zasady dotyczące muzyki i śpiewu wykonywanego podczas liturgii.
Pieśni wykonywane podczas liturgii powinny być zatwierdzone przez stosowną władzę kościelną.
- Nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim (w szczególności, gdy chodzi o Msze Święte ze sprawowaniem sakramentu małżeństwa oraz podczas liturgii pogrzebowej). Muzyka filmowa, rozrywkowa, piosenki często pozbawione właściwej treści i formy, nie mogą znaleźć miejsca podczas Eucharystii. Przykładem utworów niedopuszczonych do wykonywania podczas liturgii Mszy Świętej są choćby: „Hallelujah” Leonarda Cohena, „The winner takes it all” zespołu ABBA, „Pory roku” A. Vivaldiego, „Marzenie” R. Schumanna, muzyka z filmu „Misja” E. Morriconego, kompozycje zespołu „The Beatles” - czytamy w instrukcji opublikowanej na stronie diecezji kieleckiej.

-Rok temu została wydana taka Instrukcja przez Episkopat Polski, a teraz skonkretyzowana, na święto Cecylii, została podpisana przez biskupa kieleckiego. To nic nowego, bo takie zasady obowiązywały już w Kościele. Teraz zostały skonkretyzowane, ujęte w Instrukcję. Lista utworów, które nie są wskazane, żeby wykonywać je w czasie mszy świętych, liturgii powstała na podstawie doświadczeń i zgłoszeń ze strony księży. W czasie liturgii powinny być wykonywane utwory religijne, a nie świeckie. Proboszczowie mając taką instrukcję, będą się mieli do czego odwołać - wyjaśnia ksiądz Mirosław Cisowski, rzecznik kieleckiej kurii.

- Pieśni, które można wykonywać podczas Mszy Świętej powinny pochodzić z bogatego skarbca tradycji Kościoła, prezentując właściwą treść i formę. Powinny one również posiadać aprobatę stosownej władzy kościelnej. Pieśni nadające się do wykonywania podczas Mszy Świętej znajdują się m. in. w śpiewnikach: Śpiewnik Kościelny ks. J. Siedleckiego Kraków 2015, Śpiewnik Liturgiczny Lublin 1991, Exsultate Deo Kraków 2010, (wybrane pozycje). Dopuszcza się śpiewniki zatwierdzone w poszczególnych diecezjach do użytku liturgicznego - czytamy dalej w Instrukcji.

W Instrukcji czytamy także, że za całokształt muzyki liturgicznej w parafii odpowiedzialny jest proboszcz, który ma czuwać nad właściwym i zgodnym z prawem doborem repertuaru muzycznego. Zatrudniony przez parafię organista jest odpowiedzialny za bezpośrednie przygotowanie repertuaru muzycznego w porozumieniu z proboszczem parafii.

Pod Instrukcją podpisali się biskup kielecki Jan Piotrowski i ksiądz Michał Olejarczyk, przewodniczący Komisji Muzyczno - Organistowskiej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:



Po aferze w Mnichowie. Biskup nominował nowego proboszcza



Uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu. Modlili się też leśnicy [ZDJĘCIA]






60-lecie koronacji figury Matki Bożej Loretańskiej




Papież Franciszek wybrał biskupa Mariana Florczyka na Ojca Synodalnego!




ZOBACZ TEŻ: VII RAJD PIESZY Z KSIEDZEM BISKUPEM FLORCZYKIEM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie