Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"My, młode pokolenie - tobie Ojczyzno!". Podsumowano projekt realizowany w świętokrzyskich szkołach. Zobacz film i zdjęcia

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Ponad 190 godzin szkoleń, 2726 uczestników i 14 szkół z regionu – to wyniki tegorocznej odsłony projektu „My, młode pokolenie – tobie ojczyzno! Szkolenia proobronne dla uczniów świętokrzyskich placówek oświatowych”. Akcję podsumowano w środę, 29 listopada, w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

"My, młode pokolenie - tobie Ojczyzno!". Podsumowano projekt realizowany w świętokrzyskich szkołach

Druga edycja projektu, który trwał od września do listopada, stanowiła kontynuację kompleksowych działań podejmowanych w roku 2022 w zakresie przygotowania mieszkańców województwa świętokrzyskiego do prawidłowego reagowania oraz działania w sytuacji konfliktu zbrojnego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Bliskość zagrożenia wojennego, a także obraz napływających uchodźców uzmysłowiły wszystkim, jak ważna jest umiejętność posługiwania się bronią palną, walki wręcz czy taktyki działania na wypadek działań zbrojnych.

- Z punktu widzenia merytorycznego uczniom może przydać się cała przekazana wiedza. Mówiliśmy bowiem o tym, jak młodzież może przetrwać w sytuacji krytycznej, gdzie mogą się schować, jak mogą spakować plecak przetrwania. Przeprowadzaliśmy również szkolenie strzeleckie, nie po to, by zrobić z nich komandosów, ale po to, by wiedzieli jak się zachować, gdy znajdą broń porzuconą przez żołnierzy. Ważne, by tej broni się nie bali – mówił Andrzej Marczak, który prowadził zajęcia.

- Młodzi rzeczywiście interesują się sprawami proobronnymi. Jedni przychodzą z ciekawości, by sobie postrzelać, inni by poszerzyć swoje horyzonty wiedzy na temat bezpieczeństwa. Jeszcze inni chcą zobaczyć, czy warto wstąpić do formacji mundurowych. My chcemy pokazać, że bez internetu można żyć, można przetrwać w lesie, w bardzo trudnych warunkach, tylko trzeba mieć przygotowanie – podkreślił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Tematyka zrealizowanych w tym roku szkoleń dla uczniów świętokrzyskich szkół obejmowała między innymi zasady bezpiecznego obchodzenia się z bronią, wyszkolenie strzeleckie (w tym strzelanie na wirtualnych strzelnicach), taktykę przetrwania na polu walki, organizację schronu, cyberbezpieczeństwo czy pierwszą pomoc przedmedyczną.

Podczas konferencji wręczone zostały nagrody dla uczestników konkursu strzeleckiego.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej i wpisało się w rozszerzoną o przysposobienie obronne podstawę programową przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Organizatorzy projektu to: kieleckie Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej „Passa”, Kuratorium Oświaty, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji Ośrodek Zamiejscowy w Kielcach. Projekt objęli patronatem honorowym Minister Edukacji i Nauki oraz Wojewoda Świętokrzyski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie