Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na brak chęci do życia - telefon zaufania

/IB/
sxc.hu
W świętokrzyskim działa już specjalny telefon zaufania dla osób w kryzysie psychicznym. Przez całą dobę pod bezpłatnym numerem telefonu 195 25 dyżurują specjaliści, którzy będą rozmawiać z osobami mającymi myśli samobójcze, aby przekonać je, że życie ma sens.

Organizatorem zainaugurowanej w środę akcji społecznej "... Bo życie ma sens" jest Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, przy wsparciu merytorycznym Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji oraz Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach. Bożentyna Pałka - Koruba, wojewoda świętokrzyski wyjaśniła, że do podjęcia akcji pomocy osobom znajdującym się w kryzysie psychicznym skłoniły organizatorów statystyki czynów samobójczych rejestrowane przez świętokrzyską policję.

W ubiegłym roku w województwie świętokrzyskim policja odnotowała 483 czyny samobójcze, w tym 247 usiłowań, a 236 prób zakończyło się śmiercią. Liczba osób, które odebrały sobie życie jest prawie dwukrotnie wyższa od liczby ofiar wypadków drogowych - pisaliśmy o tym obszernie w sobotnim wydaniu "Echa dnia". Jak poinformował inspektor Jarosław Szymczyk, świętokrzyski komendant wojewódzki policji, w tym roku od stycznia już 205 osób próbowało targnąć się na swoje życie. - W ciągu ostatniej doby w naszym województwie miały miejsce cztery próby samobójcze, dwie niestety były skuteczne - dodał.
- Dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić specjalny telefon zaufania, pod którym fachowcy poradzą, jak rozwiązać problem i podpowiedzą, jak radzić sobie dalej, żeby nie uciekać przed światem w samobójstwo - tłumaczy wojewoda Pałka - Koruba.

Pod bezpłatnym numerem telefonu 195 25 przez całą dobę będą dyżurować specjaliści ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach - psycholodzy, pedagodzy, terapeuci. - Ich zadaniem będzie wzmocnić osoby cierpiące z powodu trudności życiowych, pobudzić w nich chęć życia, wskazać miejsca, w których uzyskają dalszą pomoc w rozwiązaniu ich problemów, przestawić je na pozytywne myślenie - mówi Grażyna Pisarczyk, dyrektor Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia. - Przy telefonie przez całą dobę będzie czekać żywa osoba, która będzie rozmawiać z ludźmi w kryzysie psychicznym. Nasz specjalista uprzedzi pracowników placówki, do której skieruje osobę potrzebującą pomocy, że trafi tam np. pani Maria, którą trzeba się specjalnie zaopiekować.

Telefon zaufania jest wyposażony w usługę identyfikowania numeru telefonu osoby dzwoniącej, aby w razie potrzeby przekazać te dane policji lub pogotowiu. Na razie, jak informują organizatorzy akcji, będzie funkcjonował do końca roku.

Organizatorzy przygotowali również ulotki z adresami i telefonami do ośrodków udzielających wsparcia osobom w trudnej sytuacji. Ulotki będą kolportowane w urzędach gmin, szkołach, ośrodkach zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie