Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na cmentarzu parafialnym w Gorzkowie powstało niezwykłe miejsce. Widok posadowionych tam obiektów robi wrażenie. Zobaczcie zdjęcia

Zdzisław Pilarski
Chrystus ukrzyżowany w scenerii słupów i torów kolejowych obozu w Auschwitz
Chrystus ukrzyżowany w scenerii słupów i torów kolejowych obozu w Auschwitz Zdzisław Pilarski
W niedzielę, 12 czerwca w Gorzkowie odsłonięto pomnika upamiętniający legendarnego dowódcę majora Henryka Dobrzańskiego – „Hubala”. Pomnik stanął w wyjątkowym miejscu.

Pomnik majora zlokalizowany jest w najwyższej, północno-zachodniej części gorzkowskiego cmentarza, pośród wielu oryginalnych instalacji nawiązujących do naszej historii.
Uroczystość zgromadziła liczną rzeszę parafian, a także wielu znamienitych gości, którzy – oprócz pomnika majora - z zainteresowaniem oglądali także niepowtarzalne, plenerowe instalacje. Zapytaliśmy księdza dziekana o motywy utworzenia unikalnego w kazimierskim dekanacie Skweru Pamięci.

Na cmentarzu parafialnym w Gorzkowie zaaranżowane zostało miejsce, które ma się odwoływać do całego biegu historii

- Skwer, który zaczął funkcjonować w 2017 roku ma swoje źródło w tradycji, jakiej osobiście doświadczałem w Kielcach, skąd pochodzę. Moja dzielnica przylega do cmentarzy, gdzie naturalną przestrzenią oprócz grobowców rodzinnych była także przestrzeń patriotyczna na cmentarzu wojskowym i to właśnie kształtowało moją wyobraźnię. Dlatego też, gdy z młodzieżą tutejszą w 2016 roku pojechałem w dniu Wszystkich Świętych na te cmentarze kieleckie i widziałem ich reakcję na to, co tam zobaczyli, zrodziła się myśl, żeby w Gorzkowie też utworzyć coś podobnego. Ponadto zauważyłem, że na naszym cmentarzu z wyjątkiem grobów kapitana Józefa Pajączka i Wojciecha Klimka oraz grobowców rodziny majora Hubala, nie ma żadnych śladów o osobach, które zapisały się w lokalnej historii. Stąd też zrodził się pomysł, żeby kształtować wyobraźnię duchowo-patriotyczną w parafii, i instalacja, którą tam zaproponowałem powstała w miejscu odzyskanym przy porządkowaniu otoczenia cmentarza. Stworzyła się tam przestrzeń, na której nie ma grobów i tam zaaranżowaliśmy miejsce, które ma się odwoływać do całego biegu historii - wspomina proboszcz gorzkowskiej parafii ksiądz dziekan Sławomir Sarek

.

Krzyż, grób nieznanego żołnierza, pomnik "Hubala" na cmentarzu w Gorzkowie

Na końcu głównej alei cmentarza posadowiony jest krzyż, a obok niego kolejne kwatery. Pierwsza to kopiec, również z krzyżem, symbolizujący początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Następna jest figura woja pod flagą w kształcie proporca husarskiego – nawiązuje do wojsk polskich. Kolejna instalacja związana jest z okresem rozbiorów. Tu znajduje się tablica pamiątkowa Wojciecha Klimka, powstańca styczniowego. Potem grób nieznanego żołnierza, który upamiętnia partyzantów i żołnierzy walczących na wszystkich frontach II wojny światowej, także żołnierzy wyklętych. Po drugiej stronie krzyża znajduje się pomnik majora Hubala, a obok instalacja, która powstała w stulecie odzyskania niepodległości, czyli pomnik składający się trzech kolumn symbolizujących trzy zabory, zwieńczony koroną nawiązującą do herbu II Rzeczypospolitej.
Przed pomnikiem znajdują się kamienie ułożone w kształcie znaku rodła (ród i godło), czyli znaku, który powstał w 1934 roku na terenie Trzeciej Rzeszy jako symbol Związku Polaków w Niemczech, przypominający przebieg Wisły przez Polskę. Obok znajduje się kaplica Matki Bożej Bolesnej poświęcona dzieciom nienarodzonym na skutek usunięcia z łona matek, czyli aborcji. I wreszcie niepowtarzalna instalacja w formie słupów oraz torów kolejowych z Auschwitz, poświęcona wszystkim zamordowanym w gułagach, łagrach i obozach.

W planach mamy upamiętnienie Ewangelistów, a także misjonarzy i księży, którzy zostali zamordowani za wiarę i za Polskę pod hasłem non possumus, i instalację związaną z walką z reżimem komunistycznym w czasach PRL-u – dodaje ksiądz dziekan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie