Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na cmentarzu w Bodzentynie odsłonięto tablicę upamiętniającą powstańca styczniowego Jana Kozieła. Zobacz zdjęcia

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
17 września w Bodzentynie odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie nagrobku powstańca styczniowego Jana Kozieła z Psar
17 września w Bodzentynie odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie nagrobku powstańca styczniowego Jana Kozieła z Psar Jacenty Kita
Był wójtem Bodzentyna, powstańcem styczniowym i Sybirakiem. Dzięki inicjatywie rodziny, Jan Kozieł doczekał się godnego upamiętnienia.

W Bodzentynie odsłonięto tablicę upamiętniającą powstańca styczniowego Jana Kozieła

Uroczystości odbyły się na cmentarzu w Bodzentynie. Towarzyszyła im msza święta odprawiona przez księdza doktora Leszka Sikorskiego, proboszcza parafii Bodzentyn. Asystę wojskową przygotowało Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Z informacji posiadanych przez rodzinę wynika, że Jan Kozieł został pochowany na cmentarzy w Bodzentynie, jednak brak jest informacji, w którym miejscu spoczął. Członkowie rodziny podkreślali, że z racji pozycji, jaką miał wśród lokalnej społeczności zasługuje na upamiętnienie.

Rodzina nie chce jednak poprzestać na ufundowaniu jednego nagrobku. W kolejce czeka jeszcze grób Pawła Kozieła, młodszego brata Jana, również powstańca styczniowego, który spoczął na cmentarzu parafialnym w Tarczku.

Jan Kozieł (1824-1916) - pochodził ze wsi Psary. Ukończył szkołę elementarną w Bodzentynie. Był zamożny i posiadał autorytet wśród miejscowej społeczności. 14 maja 1864 roku został mianowany wójtem Bodzentyna.

Nie wiemy skąd władze carskie uzyskały informacje o jego czynnym zaangażowaniu w powstaniu [...] Jest wielce prawdopodobne, że z kilkoma chłopami z Psar uczestniczył w walkach ulicznych 22/23 stycznia 1863 roku. W czasie nocnej walki Kozieł został ranny w obydwie nogi

- czytamy w publikacji poświęconej powstaniu styczniowemu w okolicach Bodzentyna.
Został skazany na 3 lata robót publicznych, a następnie osadzony we wsi w guberni tomskiej. Do rodzinnej wsi wrócił w okresie I wojny światowej. Zmarł w 1916 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie