Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na co zwrócić uwagę wybierając umywalkę?

Elżbieta ŚWIĘCKA
Dobrze zaplanowana i urządzona łazienka zapewnia funkcjonalność i komfort użytkowania, a dzięki odpowiednio dobranym akcesoriom będzie ona także elegancka.

80 złotych

80 złotych

Najtańsze modele umywalek ceramicznych można kupić już za mniej niż 80 złotych. Proste, szklane misy blatowe kosztują już od 125 złotych. Ceny większych, nietypowych i często bogato zdobionych umywalek są bardzo zróżnicowane i dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych.

Zazwyczaj wyposażenie łazienki wybieramy zaczynając od wanny, kabiny prysznicowej czy sedesu. Warto jednak zastanowić się również nad odpowiednią umywalką, która nie tylko będzie służyła do mycia, ale też będzie stanowiła element dekoracyjny.

Dostępne na rynku umywalki różnią się rodzajem, sposobem montażu, wielkością, kolorem, materiałem, z jakiego są wykonane, przystosowaniem do baterii oraz kształtem. Co warto wiedzieć, aby dobrze wybrać?

TWORZYWO

Umywalkę zazwyczaj dobieramy do wielkości, stylu i kolorystyki łazienki. Obecnie wybór jest ogromny, a producenci sanitariatów oferują nawet całe serie, czyli umywalka, sedes i bidet wraz z dopasowanymi meblami łazienkowymi. W sprzedaży najwięcej jest umywalek ceramicznych, czasami pokrytych specjalną powłoką, która zapobiega osadzaniu się brudu. Są one trwałe, łatwe do czyszczenia i nie rysują się. Zdecydowanie mniej jest na rynku umywalek ze stali szlachetnej, kamienia czy hartowanego szkła. Są one jednak droższe od ceramicznych. Umywalki z tworzyw sztucznych są lekkie i trwałe. Sanitariaty ze stali nierdzewnej są z kolei higieniczne, łatwe do utrzymania w czystości, trwałe i elegancko wyglądają. Mogą być z połyskiem lub wykonane ze stali szlachetnej. Popularność zyskują tez nowoczesne, eleganckie i bardzo dekoracyjne umywalki szklane o różnej grubości, często pokryte specjalną powłoką zapobiegającą osadzaniu się kamienia i zanieczyszczeń. Dostępne są także umywalki z corianu, czyli połączenia żywicy akrylowej z minerałami, marmuru oraz akrylu.

Większość umywalek ma otwór pod baterię. Średnice otworów są znormalizowane, dlatego do każdej można dopasować każdą baterię sztorcową. Otwór w umywalce może znajdować się na środku lub, gdy umywalka jest mała, w jednym z rogów, gdy umywalka jest mała. Niektóre umywalki nie mają otworu pod baterię sztorcową i dostosowane są do baterii mocowanych na ścianie nad umywalką. Otwór przelewowy baterii, który znajduje się w każdej umywalce można wykończyć zaślepkami w kolorze armatury.

WISZĄCE, STAWIANE, WPUSZCZANE

O wyborze danego typu umywalki stanowi najczęściej sposób montażu. Mamy więc umywalki wiszące, zazwyczaj małe, do 50 centymetrów szerokości, montowane przy użyciu śrub mocujących. Doskonale nadają się do małych łazienek. Niektóre rodzaje umywalek wiszących przystosowane są do montażu na postumentach i półpostumentach, czyli tak zwanych nogach i półnogach. Mają one po spodniej stronie wycięty obrys pasujący do postumentu. Kolejny, popularny ostatnio typ to umywalki stawiane na blatach lub meblach łazienkowych, zazwyczaj masywne, ale łatwe w montażu i eleganckie. Wybrać możemy tez umywalki wpuszczane w blat i podblatowe. Różnią się między sobą tym, że rant umywalek wpuszczanych w blat wystaje ponad jego powierzchnię. Są one wygodne i estetyczne, tworząc przy okazji razem z blatem jeden element dekoracyjny. Ostatnim typem są umywalki meblowe, dopasowane obrysem do mebla, na którym są montowane. Przy wyborze trzeba pamiętać, że z reguły jeden mebel pasuje tylko do jednego rodzaju umywalki.

WYMIARY

Wielkość umywalek jest dość zróżnicowana. Ich głębokość waha się od 35 do 56 centymetrów. Najpopularniejsze modele mają szerokość 50, 55 i 60 centymetrów, mniejsze - około 35-40 centymetrów i sprawdzają się w bardzo małych pomieszczeniach. Do bardzo dużych, dekoracyjnych łazienek można dobrać umywalki szerokie na 100, a nawet 150 centymetrów. Kształty umywalek dopasowane są do najnowszych trendów. Znajdziemy więc i tradycyjne, koliste czy eliptyczne, ale również kwadratowe i prostokątne. W małych łazienkach sprawdzają się sanitariaty narożne, podwieszane. Mogą być asymetryczne, o wydłużonym jednym lub dwóch bokach, często wyposażone w reling na ręczniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie