Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na kieleckiej Bukówce upamiętniono żołnierzy poległych w misjach zagranicznych. "Oni już nie usiądą z rodziną do świątecznego stołu"

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
W środę, 21 grudnia, w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach odbyły się uroczystości z okazji Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Wspominano tych, którzy nie usiądą wraz z rodziną do wigilijnego stołu.

W Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych pamiętają o tych, którzy zginęli podczas misji

W trakcie uroczystości odczytany został Apel Pamięci przywołujący poległych i zmarłych w misjach i operacjach wojskowych. Kompania honorowa oddała salwę honorową.

Przypomniano, że 21 grudnia 2011 roku na misji w Afganistanie poległo pięciu żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej - młodszy chorąży Piotr Ciesielski, szeregowy Marcin Szczurowski, sierżant Łukasz Krawiec, sierżant Marek Tomala i sierżant Krystian Banach. Był to najtragiczniejszy dzień w historii polskich misji. Za wykazanie się męstwem i odwagą zostali pośmiertnie odznaczeni przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżami Kawalerskimi Orderu Krzyża Wojskowego oraz Gwiazdami Afganistanu.

- Pamiętamy o wszystkich tych, z którymi kiedyś wyjechaliśmy, a nie mogli już wrócić. Młodym żołnierzom i pokoleniom staramy się wpoić te tradycje i wartości. Chcemy, żeby poznali ludzi, którzy polegli. Dla mnie to tym bardziej osobiste, że poznałem osoby, które zginęły w 2011 roku – podkreślił pułkownik Adam Włoczewski, Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Po uroczystości złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą udział polskich żołnierzy w operacjach pokojowych ONZ. - Dzisiaj w sposób szczególny uświadamiamy sobie, że w ostatnich dziesięcioleciach w polskich domach w czasie Wigilii przy stole zostawione było puste miejsce dla ojca, syna, brata, którzy służyli poza granicami kraju w misjach pokojowych. Wielu nie wróciło do rodzin, część wróciła tracąc zdrowie w wyniku odniesionych ran. Ale Polska zawsze udowadniała, że jest wypróbowanym sojusznikiem i troszczy się o pokój oraz bezpieczeństwo na świecie – zwrócił uwagę senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń.

Od 1953 roku, gdy po raz pierwszy polscy żołnierze wzięli udział w zagranicznej operacji wojskowej, 121 z nich nie wróciło do domu. Tabliczki z ich nazwiskami wiszą na Ścianie Pamięci obok pomnika poległych na misjach przy Centrum Weterana w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie