Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na kieleckim placu Artystów rośnie "Tężnia". Jej otwarcie w najbliższy piątek

/Lid/
W poniedziałek w południe było widać zarys konstrukcji „Tężni” – instalacji Roberta Kuśmirowskiego wznoszonej na placu Artystów. Po południu budowla miała już spore rozmiary.
W poniedziałek w południe było widać zarys konstrukcji „Tężni” – instalacji Roberta Kuśmirowskiego wznoszonej na placu Artystów. Po południu budowla miała już spore rozmiary. Aleksander Piekarski
Na kieleckim placu Artystów od poniedziałku powstaje "Tężnia" sztuki Roberta Kuśmirowskiego. Jej otwarcie w najbliższy piątek o godzinie 19.

- Mamy bardzo niewiele czasu, powinniśmy zacząć pracę w ubiegłym tygodniu, ale nie mogliśmy wejść na plac Artystów. Możliwe to było dopiero w poniedziałek - mówi Tomasz Tworek, właściciel firmy Dorbud SA, która od kilku lat sponsoruje wydarzenia z cyklu "Sztuka w przestrzeni publicznej" w centrum Kielc. Tym razem będzie to "Tężnia" - najnowsze dzieło Roberta Kuśmirowskiego - jednego z najważniejszych współczesnych polskich artystów.

- To inhalacja sztuką i samej sztuki wyprowadzonej z magazynów - tak o "Tężni" mówi jej twórca. Obiekt ma mieć 20-metrów wysokości i ma przypominać tężnie, wokół których inhalują się kuracjusze w Ciechocinku. Na placu Artystów już rozpoczęto montowanie konstrukcji z drewna iglastego. Potem zostanie ona zapełniona przedmiotami i urządzeniami, które zostały z innych wystaw Kuśmirowskiego, a które to przedmioty artysta gromadził od 12 lat.

Konstrukcja "Tężenia" została zaprojektowana tak, by umożliwić widzom śledzenie zachodzących zmian. Wyjęte z magazynu przedmioty stają się eksponatami, które podlegają dalszym przemianom: będą się zmieniały wraz ze zmianą kolorów na korodujących przedmiotach, czy zacieków grawitacyjnych na świeżym drewnie.

- Widz staje się świadkiem tężenia sztuki: niszczenia prac i ich pewnego końca, doświadczając jednocześnie inhalacji sztuką - wyjaśniał przed przystąpieniem do pracy autor. Po premierze na placu Artystów dzieło odwiedzi jeszcze kilka miast. Prowadzone są rozmowy galeriami w Berlinie i Londynie oraz z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Galerią Arsenał w Białymstoku, Galerią Labirynt w Lublinie i innymi.

Kim jest Robert Kuśmirowski? Artystą, którego prace prezentowano w najważniejszych galeriach zagranicznych, miedzy innymi w Wiedniu, Berlinie, Nowym Jorku, Rzymie, Pradze, Barcelonie, Buenos Aires, Brukseli i Paryżu. W słynnej Barbican Gallery w Londynie artysta stworzył pełen pordzewiałych rur "Bunkier", będący atrapą prawdziwego bunkra z czasów II wojny światowej. Podczas triennale Beaufort w belgijskim Blankenberge zaskoczył wszystkich, zamieniając w ruderę fasadę jednej z miejscowych, starych kamienic.
Wystawa potrwa do końca września.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie