Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na naszych ulicach dużo jest bezpieczniej niż w wielu innych częściach kraju

Michał NOSAL
Tak wynika z ujawnionych we wtorek wyników specjalnych badań.

Świętokrzyskie i Podkarpackie to najbezpieczniejsze województwa w Polsce - wynika z ostatnich badań statystycznych, przeprowadzonych na zlecenie Komendy Głównej Policji w Warszawie.

Polskie Badanie Przestępczości zostało przeprowadzone już po raz trzeci. W styczniu tego roku tysiąc mieszkańców naszego województwa odpowiedziało na pytania między innymi o to, czy padli ofiarą przestępstwa i czy zgłosili to policji. Pod uwagę były brane najbardziej dokuczliwe rodzaje przestępstw - rozboje, pobicia, włamania, kradzieże.

W latach 2007-2009 co szósty Polak padł ofiarą przestępstwa. Najbardziej niebezpiecznie było na Dolnym Śląsku. Tu ofiarą któregoś z wspomnianych czynów padł co czwarty mieszkaniec województwa. Najbezpieczniejsze województwa w Polsce to Świętokrzyskie i Podkarpackie. Tu - jak wynika z sondażu - ofiarą przestępstwa padł co dziesiąty mieszkaniec.

CZY TU BIJĄ?

Mieszkańcy Świętokrzyskiego są najmniej narażeni na to, że padną ofiarą rozboju - wynika z badań. U nas zdarzają się one przeciętnie półtora razy rzadziej niż w innych regionach. Z badań wynika jednak również, że mieszkańcy naszego województwa, których obrabowano, niechętnie informują o tym policjantów. Decyduje się na to jedynie niespełna 40 procent ofiar rozbojów. Mniej chętni do informowania policji o rozbojach są jedynie mieszkańcy ziemi radomskiej - 37 procent.

- Możliwe, że ludzie używają pewnych uogólnień i nie do końca rozumieją definicję słowa rozbój. Potwierdzają, że zostali pobici, nie wspominają już jednak o tym, że przy okazji rozbito im okulary albo stracili 10 złotych, czyli doszło do rozboju - mówi Krzysztof Skorek, rzecznik prasowy świętokrzyskiej policji.

CZY TU BIJĄ?

Także pod względem pobić zostaliśmy uznani za najbezpieczniejsze z województw. Ryzyko, że ktoś nas poturbuje, jest w Świętokrzyskiem pięć razy mniejsze niż na Pomorzu. Z badań wynika również, że w żadnym innym polskim województwie mieszkańcy nie są tak skorzy do informowania policji o pobiciach. Statystyczna polska średnia zgłoszeń w tej kategorii to blisko 45 procent. W Świętokrzyskiem ponad 66 procent, a w Małopolsce jedynie 27,5 procent

SAMOCHODY TEŻ BEZPIECZNE

Mieszkańcy Świętokrzyskiego są w czołówce jeśli chodzi o zgłaszanie policji włamań. Statystycznie w skali kraju policjanci dostają sygnały o niespełna połowie tego typu przestępstw - 48 procent. W Świętokrzyskiem dużo więcej, bo ponad o 58 procentach.

Sto procent respondentów ze Świętokrzyskiego, którym ukradziono samochód, zapewniało, że zgłosiło to policjantom. Nie we wszystkich województwach wyniki tak się prezentowały. W woj. podlaskim na to pytanie "tak" odpowiedziała jedynie nieco ponad połowa badanych.

Świętokrzyskie jest jednym z trzech województw, w których najrzadziej w Polsce zdarzają się kradzieże z samochodów. Jesteśmy również w pierwszej trójce jeśli chodzi o statystykę regionów, gdzie zdarza się najmniej zwykłych kradzieży. Do zgłaszania tego typu przestępstw nie jesteśmy tak chętni, jak w przypadku innych kategorii. W skali kraju średnio zgłasza się jedynie 40 procent wszystkich kradzieży. W Świętokrzyskiem jeszcze mniej, bo 35,4 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie