MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na nowym cmentarzu w Starachowicach powstanie 1178 grobów oraz 420 miejsc w kolumbarium

M.K.
Kończą się prace przy rozbudowie cmentarza komunalnego na Bugaju w Starachowicach. W zaplanowanym na ten rok, pierwszym etapie inwestycji jest zagospodarowanie połowy placu przeznaczonego na nekropolię. Dokończenie inwestycji planowane jest w przyszłym roku.

Połowa za 1,5 miliona

Inwestorem jest gmina Starachowice, która wydzierżawiła 2,8 hektara od Lasów Państwowych. W tym roku zagospodarowana zostanie połowa terenu, na którym powstanie sześć sektorów, gdzie będzie łącznie 1178 grobów oraz 420 miejsc w kolumbarium. Pierwszy etap rozbudowy kosztować będzie ponad 1,5 miliona złotych. Przetarg na wykonanie cmentarza wygrała firma Zakład Usług Wodnych i Komunalnych Łukasza Misztala ze Starachowic. Teren przejęła w drugiej połowie marca tego roku.
Prac, także przy przygotowaniu terenu, było sporo. Pracownicy musieli wykarczować i wywieźć korzenie drzew, zniwelować teren. Prace te prowadzone były pod nadzorem przyrodniczym. Następnie pracownicy firmy przeszli do wytyczenia alejek dla pieszych, budowy schodów terenowych, odwodnienia terenu. Wybudowany został także wodociąg, który czynny będzie w lecie, gotowa jest podziemna instalacja do oświetlenia terenu, ustawione słupy, na których zostaną zamontowane lampy.

Kwatery i kolumbarium

W końcowej fazie jest budowa ogrodzenia od strony ulicy Radomskiej. Wyznaczone zostały już sektory, wytyczone są alejki, rośnie część drzew. Obecnie trwa budowa kolumbarium, które znajduje się w centralnej części placu, po południowej stronie od głównej alejki. W kolumbarium znajdzie się miejsce pochówku dla 420 urn z prochami.
- Kolumbarium będzie utrzymane w tonacji białej, czarnej i ceglanej. Jest to około 20 ścian pamięci w których będzie po 21 miejsc pochówku -mówi kierownik Adam Węgrzecki. - Posadzona została większość zieleni. Drzewa, które sadzimy to lipy, dęby oraz szmaragdy.

- Rozbudowa nawiązuje do obecnego układu cmentarza, podział na sektory zostaje utrzymany. Prace przebiegają sprawnie, firma pracuje zgodnie z harmonogramem. Obecnie na zaawansowanym etapie są roboty drogowe, dobiega końca budowa bocznych alejek z kostki, pozostało wykonanie nawierzchni na głównych alejkach - wylicza prezydent Marek Materek.

Parkingi i kramy

Zdaniem radnego Zygmunta Andrejasa, który wraz z prezydentem sprawdzał zaawansowanie prac na nowym cmentarzu, w przyszłości konieczne będzie wybudowanie przed nekropolią nowych parkingów. Radny podkreśla też konieczność uporządkowania otoczenia cmentarzy. Zamiast parkujących samochodów, które służą jako kramy, radny wnioskuje o budowę lekkich, estetycznych konstrukcji, gdzie będzie można prowadzić handel i działalność usługową.

W planach jest też budowa nowych brukowanych alejek na użytkowanym od kilku lat cmentarzu komunalnym na Bugaju. W budżecie gminy są pieniądze na budowę trzech bocznych i dwóch głównych alejek.

Będzie nowy zarządca

Zarządzaniem na cmentarzach komunalnych zajmowała się Komisja Rewizyjna w Radzie Miejskiej, która uznała, że gmina powinna zarządzać nekropolią poprzez podległe spółki.
- Proponujemy, aby zarządzanie cmentarzem powierzyć spółce zależnej od miasta. Ta sama spółka powinna zająć się wykonywaniem miejsc pochówków. Miejsce pochówku może sobie każdy wykonać, ale kiedy komuś umrze ktoś bliski, to nie ma to czasu. Prywatne firmy, które wykonywały groby żądały różnych cen na zasadzie negocjacji. Aby to ujednolicić, budową grobów powinna zająć się jedna firma.

Prezydent Materek zapowiedział, że od 1 stycznia zarządzaniem cmentarzami zajmie się Spółdzielnia Socjalna Starachowiczanka, która jest własnością gminy i powiatu.
- Sprawdzamy czy będziemy mogli zlecić spółdzielni wykonywanie grobów. Jeśli będzie to możliwe, takie zadanie zostanie również przekazane, a jeśli nie spółdzielnia będzie wykonywać groby w ramach normalnej konkurencji - powiedział prezydent.

Cmentarz w Internecie

Wśród wniosków komisji Rewizyjnej znalazł się także postulat dotyczący budowy cmentarza, czyli strony internetowej, gdzie będzie można łatwo sprawdzić, gdzie pochowana jest osoba, którą ktoś zamierza odwiedzić.
- Wiele osób wyjeżdża ze Starachowic. Kiedy przyjeżdżają do miasta i chcą odwiedzić rodzinne groby, mają problemy z ich lokalizacją. E-cmentarz umożliwiłby łatwe odnalezienie grobu na cmentarzach komunalnych - argumentował radny Andrejas.
- To bardzo sensowne rozwiązanie. Na sesji Rady Miejskiej będę proponował przeznaczenie na ten cel około 17 - 18 tysięcy złotych na wykonanie aplikacji - zapowiedział prezydent.

ZOBACZ TAKŻE:
TOP SPORTOWY - internetowe hity minionego tygodnia

(Źródło: vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie