Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na pożegnanie Edgar Kobos - absolwent podarował buskiej szkole... spory księgozbiór

ALI
Maturzyści żegnają się ze szkołą. Po raz ostatni zbierają się razem, w pełnych klasowych kompletach. Edgar Kobos, przewodniczący samorządu uczniowskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Busku-Zdroju, postanowił uczcić to wydarzenie w szczególny sposób. Na „do widzenia” wręcz... zalał szkołę lawiną książek.

Prawdziwego mężczyznę poznaje się nie po tym, jak zaczyna, ale jak kończy! - Edgar cytuje z uśmiechem jednego z klasyków polskiej sceny politycznej. Nic dodać, nic ująć. I choć książki, jakie podarował na pożegnanie szkolnej bibliotece „ekonomika” trudno zaliczyć do nurtu erotyki pisanej, ma powody do dumy.

- Dzięki staraniom dyrekcji, polonistów oraz szkolnych bibliotekarek mój „ekonomik” ma najlepiej wyposażoną bibliotekę na całym Ponidziu. Nie chodzi tutaj tylko o łączną liczbę książek, ale również o ich różnorodność. Uczniowie mogą znaleźć nie tylko lektury i książki naukowe, lecz także komedie, kryminały, książki psychologiczne czy podróżnicze - wylicza Edgar Kobos.
Jak zatem maturzysta, centralna postać hotelarskiej klasy IV_H zasilił przebogate zbiory szkolnej książnicy? W tym niezwykłym darze, ważącym... dobrych kilka kilogramów, znalazły się głównie książki, które zdobył - jako nagrody - podczas licznych konkursów i olimpiad przedmiotowych.

- Do tych projektów przygotowywały mnie panie Izabela Kasperek i Justyna Szumilas, nasze polonistki. To właśnie im zawdzięczam swoje sukcesy - podkreśla Edgar, wskazując na „wagę ciężką” w przekazanej szkole sekwencji książek o tematyce humanistycznej: „W stulecie Krzyżaków Henryka Sienkiewicza” czy „Żołnierz - Obywatel - Polityk” - to rzecz o hetmanie Stefanie Czarnieckim.

Skoro o polityce mowa, to maturzysta „ekonomika”, pomimo młodego wieku, ma na tym polu spore doświadczenie. Edgar Kobos reprezentuje region świętokrzyski w Radzie Dzieci i Młodzieży przy ministrze edukacji narodowej. Jest liderem regionalnym Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych dla województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. Robi także dużo ciekawych, pożytecznych rzeczy na lokalnym podwórku.

Zna doskonale siłę i znaczenie kreowania wizerunku w Internecie, mediach społecznościowych. Z odrobiną żalu, ale też nadzieją przekazał więc szkolnej bibliotece ulubioną książkę: „Wizerunek publiczny w Internecie - Kim jesteś w sieci?” pióra doktora Sergiusza Trzeciaka. Niech teraz młodsi uczą się, jak „to” się robi.

- To moja ulubiona książka, przeczytałem ją już kilka razy „od deski do deski”. Najciekawsza i najcenniejsza publikacja, napisana przez absolwenta Uniwersytetu w Oksfordzie - mówi Edgar Kobos. - Autor wyjaśnia nam mechanizmy promocji i tworzenia wizerunku w Internecie. Obowiązkowa lektura dla każdego, kto korzysta z mediów społecznościowych, a więc dla niemal wszystkich. A_już na pewno dla młodzieży - twierdzi z przekonaniem Edgar Kobos i dodaje: - Młodzi ludzie często pytają mnie, jak kreować osobistą markę w Internecie. Ja zawsze odsyłam ich do lektur doktora Sergiusza Trzeciaka.

Humanistyczna dusza, wszechobecny kult Internetu - ale w podarku Edgara dla szkoły znalazły się również książki podróżnicze. To dzięki programowi edukacyjnemu Erasmus, który jest oczkiem w głowie dyrektora „ekonomika” Andrzeja Bilewskiego. Na tej półce dominują z kolei lektury słynnego podóżnika Wojciecha „Boso przez świat” Cejrowskiego.

Edgar Kobos żartuje, że jednej wielkiej pasji życiowej szkole przekazać nie może, bo tego nie da się zrobić w żaden sposób. To... pszczelarstwo. Zainteresował się serio tą dziedziną jesienią 2011 roku - i teraz prawie nie wychodzi z przydomowej pasieki.

- Kwiecień mamy piękny i bardzo ciepły, więc pracy przy ulach nie brakuje. To odstresowujące i bardzo przyjemne zajęcie, cieszy się zresztą coraz większym zainteresowaniem wśród młodych ludzi - zauważa. - Polecam!
Cztery, długie na pozór hotelarskie lata Edgara Kobosa w buskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 powoli dobiegają końca. Dzisiaj uroczyste pożegnanie, potem kilka dni na złapanei oddechu - i matura!
Pierwszy egzamin - pisemny, z języka polskiego - już w piątek, 4 maja. „Echo Dnia” będzie towarzyszyć maturzystom, na bieżąco, podczas tej ważnej, życiowej próby

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: Top Muzyczny. Co będziemy śpiewać podczas Mundialu?

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie