Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na terenie Cementowni Małogoszcz zamieszka tysiące pszczół. Dla tych pożytecznych stworzeń zbudowano 4 pasieki

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Na terenie Cementowni Małogoszcz zamieszka tysiące pszczół. Dla tych pożytecznych stworzeń zbudowano 4 pasieki.
Na terenie Cementowni Małogoszcz zamieszka tysiące pszczół. Dla tych pożytecznych stworzeń zbudowano 4 pasieki. Cementownia Małogoszcz/Lafarge Polska
Na terenie Cementowni Małogoszcz zbudowano cztery pasieki, które posłużą jako dom nawet dla 400 tysięcy pszczół. Z taką inicjatywą wyszło Lafarge w Polsce wspólnie ze spółką Geocycle. Wszystko to w trosce o zachowanie zrównoważonej bioróżnorodności.

Chroniąc różnorodność biologiczną wokół swoich zakładów, pracownicy Geocycle i Lafarge zainstalowali na terenie Cementowni Małogoszcz 4 pasieki, w których mieszkać będzie od 100 do 400 tysięcy pszczół.

Z czterech pasiek będzie 40 kilogramów miodu
Jak podkreśla Wiceprezes Lafarge w Polsce, Stanisław Sobczyk:

- Wspieranie bioróżnorodności jest jednym z filarów zrównoważonego rozwoju naszej firmy. Dlatego wykorzystujemy tereny naszych cementowni do wspierania lokalnych ekosystemów. Pasieki przy Cementowni Małogoszcz pozwolą produkować około 10 kilogramów miodu z jednego ula w sezonie. Sprawdzamy również możliwości instalacji pasiek w innych naszych lokalizacjach - mówi wiceprezes.

Pasieki zlokalizowane przy Cementowni Małogoszcz są blisko okolicznych lasów. Dodatkowo powstały tam cztery domki dla owadów (również pszczół), które wyłącznie zapylają rośliny. Pszczoły-matki sprowadzane są ze specjalnych hodowli pszczelich rodzin. Są one następnie rozmnażane przez tak zwany podział dużych rodzin na dwie mniejsze (tak zwane odkłady). Pasiekami opiekują się pracownicy i podwykonawcy w każdej lokalizacji.

- Wprawdzie w 2020 roku w Polsce wzrosła populacja pszczół, jednak niskie temperatury zmniejszają zbiory miodu, co z kolei może odbić się niekorzystnie na ich liczebności. Dlatego zakładając pasieki na terenie naszej cementowni chcemy pomóc w zwiększaniu populacji tych pożytecznych owadów – mówi Jacek Patyk, Dyrektor Cementowni Małogoszcz.

Pszczoły są krytycznym elementem ekosystemów. Dzięki ich ciężkiej i bezpłatnej pracy zawdzięczamy im produkcję 1/3 żywności na całym świecie. Korzyści z pracy pszczół nie ograniczają się jedynie do produkcji miodu. Jak podają Lasy Państwowe, zapylają one aż 77 procent gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze. Bez pszczół ludzkość nie przetrwa. Dlatego tak kluczowa jest każda pomoc w znalezieniu im schronienia.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie