Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na UJK w Kielcach odbyła się Konferencja "Rola mediów w upowszechnianiu informacji publicznej"

Paweł Polut
Paweł Polut
W czwartek, 30 listopada w Instytucie Dziennikarstwa i Informacji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się już piąta ogólnopolska konferencja naukowa pt. "Rola mediów w upowszechnianiu informacji publicznej ",której gośćmi byli lokalni dziennikarze oraz przedstawiciele instytucji państwowych.

Konferencję otworzył dyrektor instytutu dr. Tomasz Chrząstek, gdzie wraz z dziekanem wydziału dr hab. Januszem Detką wprowadzili wszystkich obecnych na sali w temat, który był poruszany przez gości zaznaczając że "światem rządzi dezinformacja". Po krótkim przemówieniu głos przejęła dr. Jolanta Kępa-Mętrak, która przedstawiła gości z lokalnych mediów oraz urzędników. Specjaliści zostali przepytani z zagadnień dotyczących polskiego systemu medialnego.

Na samym początku została poruszona kwestia informacji publicznej, gdzie wszyscy obecni wytłumaczyli ze swojego punktu czym dla nich owa informacja. Zdania między uczestnikami były bardzo podzielone, gdyż zdaniem dziennikarzy jest to tylko dodatek a ich samych definiuje prawo prasowe. Zostały wymienione sposoby pozyskiwania informacji publicznej, gdzie statystycznie najwięcej osób korzysta z biuletynu informacji publicznej. Problemem korzystania z BIP'u jest otrzymywanie newsów - są one podawane za wolno. Zebrani w sali podkreślają, że wiele informacji możemy pozyskać chodząc na posiedzenia w urzędach czy korzystania z mediów społecznościowych jak twitter - jeden mały post generuje już info, które może być w przyszłości poszerzane. Wiele razy pojawiło się twierdzenie, że żyjemy w czasach, gdzie powszechnym zjawiskiem jest tzw. "fake news". Pojawianie się nieprawdziwych informacji wynika z potrzeby zarobkowej. Częstym zagrożeniem jest posiadanie przez ludzi dostęp do informacji, których nie umieją sprawdzić czy potwierdzić. Takie newsy psują wizerunek osób publicznych.

Kolejnym motywem konferencji była wzajemna tolerancja urzędników z dziennikarzami. Obecnie oba zawody nie mają do siebie szacunku. Na informacje często trzeba czekać bardzo długo a w szczególności gdy dziennikarz próbuje się dogadać z urzędami centralnymi. Zadaniem redaktora jest przekształcenie "nudnej informacji" od urzędu na taką, która zachęci odbiorców do dalszego odbioru. Kolejnym tematem była rola mediów publicznych - są one traktowane w sposób szczególny, maja one obowiązek przekazać informacje, których nie muszą przekazywać media komercyjne.

Na sam koniec podczas podsumowania pracownicy z urzędów wspomnieli o ilości wniosków w ciągu roku o informacje publiczne, w jaki sposób ludzie się upominają. Zostało dodatkowo przybliżone działanie google analitics dla dziennikarzy, gdzie okazało się, że sensacje najbardziej wzbudzają zachwyt wśród internautów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie