Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Wietrzni w Kielcach otwarto wystawę rzeźb artystów związanych z tym miejscem

Lidia Cichocka [email protected]
W przestronnych salach Centrum Geoeduakcji pokazano prace artystów tworzących w ośrodku na Wietrzni.
W przestronnych salach Centrum Geoeduakcji pokazano prace artystów tworzących w ośrodku na Wietrzni. Archiwum
50 lat po pierwszym plenerze rzeźbiarskim zorganizowanym przez Kielce na Wietrzni otwarto wystawę rzeźb artystów związanych z tym miejscem.

- Kielce były miejscem wyjątkowym - przyznał otwierając wystawę Andrzej Płonka, pracownik Centrum Geoedukacji, pod który podlega Ośrodek Pracy Twórczej Wietrznia. - W 1965 roku zorganizowano plener rzeźbiarski w czterech kamieniołomach między innymi w Bolechowicach, Szewcach, rzeźby na nim powstałe można było rok później obejrzeć na wystawie na Wzgórzu Zamkowym. Jedna z nich do dzisiaj stoi przy ulicy Wesołej.

W tym czasie w Orońsku powstało centrum rzeźby i środowisko kieleckie mogło się cieszyć, że ma takie zpalecze jednak, kiedy w 1975 doszło do zmian administracyjnych Orońsko znalazło się w województwie mazowieckim. A Kielce zaczęły szukać nowej bazy dla rzeźbiarzy. Tempo poszukiwań przyspieszyła dopiero realizacja pomnika Bojowników o Wolność i Demokrację, który miał stanąć na Kadzielni w związku z rocznicą PRL-u.

Konkurs na ten pomnik wygrał Marian Konieczny, ale zrezygnował z realizacji bo jednocześnie zwyciężył w konkursie na rzeźbę w Algierii. Komisja konkursowa wskazała więc tego, który zajął II miejsce: Stefana Maja. Konieczne stało się stworzenie ośrodka rzeźbiarskiego by Maj miał gdzie wykonać rzeźbę i tak w miejscu dawnego kamieniołomu (wydobycie Zakończono w 1974 roku) zrodził się Ośrodek Pracy Twórczej Wietrznia. Pomnik uroczyście odsłonięto w 1980 roku. W pracowniach rzeźbiarskich na Wietrzni odbywały się plenery, powstawały prace, które do dzisiaj zdobią Kielce, ale także inne miasta.

Przez Wietrznię w ciągu minionych 50 lat przewinęło się ponad 100 artystów. Na wystawie pokazano parce tylko kilku z nich: Arkadiusza Latosa, Sławomira Micka, Wacława Staweckiego i Waldemara Musi-ka. Na ekranie monitora można zobaczyć efekt pracy, tych, którzy tu tworzyli a ich rzeźby umieszczono na miejskich ulicach i placach. Tę ogromną parcę inwentaryzacyjną kieleckich rzeźb wykonał pracownik Muzuem Historii Kielc Piotr Suliga.

Na kolejnym monitorze można podziwiać główki ludzi świata kultury, które znajdują się na kieleckim bulwarze. Ich autorami są kieleccy rzeźbiarze, głównie absolwenci kieleckiego plastyka.

Do dzisiaj w Ośrodku Pracy Twórczej działa 6 pracowni rzeźbiarskich. Tu także mieści się Związek Polskich Artystów Rzeźbiarzy.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie