Na Wietrzni w Kielcach otwarto wystawę rzeźb artystów...

  Na Wietrzni w Kielcach otwarto wystawę rzeźb artystów związanych z tym miejscem

  Lidia Cichocka cichocka@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W przestronnych salach Centrum Geoeduakcji pokazano prace artystów tworzących w ośrodku na Wietrzni.

  W przestronnych salach Centrum Geoeduakcji pokazano prace artystów tworzących w ośrodku na Wietrzni. ©Archiwum

  50 lat po pierwszym plenerze rzeźbiarskim zorganizowanym przez Kielce na Wietrzni otwarto wystawę rzeźb artystów związanych z tym miejscem.
  W przestronnych salach Centrum Geoeduakcji pokazano prace artystów tworzących w ośrodku na Wietrzni.

  W przestronnych salach Centrum Geoeduakcji pokazano prace artystów tworzących w ośrodku na Wietrzni. ©Archiwum

  - Kielce były miejscem wyjątkowym - przyznał otwierając wystawę Andrzej Płonka, pracownik Centrum Geoedukacji, pod który podlega Ośrodek Pracy Twórczej Wietrznia. - W 1965 roku zorganizowano plener rzeźbiarski w czterech kamieniołomach między innymi w Bolechowicach, Szewcach, rzeźby na nim powstałe można było rok później obejrzeć na wystawie na Wzgórzu Zamkowym. Jedna z nich do dzisiaj stoi przy ulicy Wesołej.

  W tym czasie w Orońsku powstało centrum rzeźby i środowisko kieleckie mogło się cieszyć, że ma takie zpalecze jednak, kiedy w 1975 doszło do zmian administracyjnych Orońsko znalazło się w województwie mazowieckim.
  A Kielce zaczęły szukać nowej bazy dla rzeźbiarzy. Tempo poszukiwań przyspieszyła dopiero realizacja pomnika Bojowników o Wolność i Demokrację, który miał stanąć na Kadzielni w związku z rocznicą PRL-u.

  Konkurs na ten pomnik wygrał Marian Konieczny, ale zrezygnował z realizacji bo jednocześnie zwyciężył w konkursie na rzeźbę w Algierii. Komisja konkursowa wskazała więc tego, który zajął II miejsce: Stefana Maja. Konieczne stało się stworzenie ośrodka rzeźbiarskiego by Maj miał gdzie wykonać rzeźbę i tak w miejscu dawnego kamieniołomu (wydobycie Zakończono w 1974 roku) zrodził się Ośrodek Pracy Twórczej Wietrznia. Pomnik uroczyście odsłonięto w 1980 roku. W pracowniach rzeźbiarskich na Wietrzni odbywały się plenery, powstawały prace, które do dzisiaj zdobią Kielce, ale także inne miasta.

  Przez Wietrznię w ciągu minionych 50 lat przewinęło się ponad 100 artystów. Na wystawie pokazano parce tylko kilku z nich: Arkadiusza Latosa, Sławomira Micka, Wacława Staweckiego i Waldemara Musi-ka. Na ekranie monitora można zobaczyć efekt pracy, tych, którzy tu tworzyli a ich rzeźby umieszczono na miejskich ulicach i placach. Tę ogromną parcę inwentaryzacyjną kieleckich rzeźb wykonał pracownik Muzuem Historii Kielc Piotr Suliga.

  Na kolejnym monitorze można podziwiać główki ludzi świata kultury, które znajdują się na kieleckim bulwarze. Ich autorami są kieleccy rzeźbiarze, głównie absolwenci kieleckiego plastyka.

  Do dzisiaj w Ośrodku Pracy Twórczej działa 6 pracowni rzeźbiarskich. Tu także mieści się Związek Polskich Artystów Rzeźbiarzy.

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018