Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadal nie rozliczyłeś PIT-u lub chcesz wprowadzić poprawki? Sprawdź, jak można to zrobić. Za nierozliczenie PIT-u można otrzymać surową karę

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Możemy uniknąć kary za rozliczenie PIT po terminie dostarczając fiskusowi uzasadnienie, czyli tzw. czynny żal
Możemy uniknąć kary za rozliczenie PIT po terminie dostarczając fiskusowi uzasadnienie, czyli tzw. czynny żal Łukasz Kasprzak / Polska Press
Chcesz rozliczyć PIT po terminie? Osoby, które zapomniały o tym obowiązku, popełniły błąd lub zamierzają uwzględnić nowe ulgi, nadal mają taką możliwość. Warto jednak się pospieszyć, gdyż za spóźnienie grożą surowe kary. Jak złożyć lub zmodyfikować PIT po 2 maja 2023 roku?

Spis treści

Złożenie PIT w urzędzie skarbowym to obowiązek dotyczący każdego, kto uzyskał przychody podlegające opodatkowaniu. Nie ma tu znaczenia czy pochodzą z umowy najmu, umowy o pracę, emerytury czy działalności gospodarczej. Nawet jeśli dochód mieści się w kwocie wolnej od podatku, rozliczenia z fiskusem nie unikniemy.

Kogo rozlicza automatycznie urząd skarbowy?

Od kilku lat w Polsce działa usługa „Twój e-PIT”, dzięki której fiskus może rozliczyć nas automatycznie. Dotyczy to podatników wypełniających zeznania PIT-37, PIT-38 lub PIT-39, a także osób, składających PIT-28 lub PIT-36 ze względu na uzyskiwanie przychodów z dzierżawy, najmu czy podnajmu. Niezłożenie deklaracji w tym przypadku nie będzie wiązało się z karą, gdyż są przesyłane i akceptowane automatycznie.

Deklarację przygotowaną w „Twój e-PIT” warto jednak dokładnie sprawdzić. Wypełniony przez urzędników dokument uwzględnia bowiem tylko niektóre ulgi i odliczenia takie jak ulga na dzieci czy ulga dla młodych. Warto też pamiętać, że podatnik nie odpowiada za błędy popełnione po stronie pracodawcy lub organu podatkowego.

Spóźniony PIT - jak można uniknąć kary?

Co zrobić, jeśli zapomnieliśmy o PIT? Urząd skarbowy nie odmówi nam przyjęcia deklaracji po 2 maja 2023 roku, jednak, aby uniknąć nieprzyjemności, należy działać szybko.

Pierwszym krokiem jest złożenie zaległego zeznania oraz uregulowanie podatku wraz z odsetkami. Następnie należy dostarczyć tzw. czynny żal do urzędu skarbowego. Można to zrobić pocztą lub bezpośrednio w placówce. To jedyny skuteczny sposób na uniknięcie kary finansowej.

Złożone zawiadomienie powinno zawierać „istotne okoliczności czyny zabronionego” czyli opis sytuacji i wyjaśnienie wszystkich powodów oraz okoliczności, które przyczyniły się do przekroczenia obowiązującego terminu. Wyrażenie czynnego żalu nie będzie skuteczne po wykryciu przestępstwa przez „skarbówkę” i podjęciu przez nią działań takich jak kontrola czy przeszukanie.

Jaka kara grozi za niezłożenie PIT?

Konsekwencje wynikające z nieprzesłania PIT w wyznaczonym terminie mogą być wyjątkowo surowe. W pierwszej kolejności za każdy dzień zwłoki naliczone są odsetki, według stopy procentowej ustalonej przez resort finansów (obecnie 16,5 proc.). Wszelkie nieprawidłowości mogą też sprowadzić na nas kontrolę urzędników lub sankcje karno-skarbowe.

Kara za niewypełnienie PIT-u zależy od kwoty zaległości. Jeśli nie przekracza ona 5-krotności wynagrodzenia minimalnego, traktowane jest to jako wykroczenie skarbowe i wiąże się z koniecznością zapłacenia mandatu w wysokości od 345 do 17 450 złotych. Wyższe wykroczenia skarbowe traktowane są natomiast jako przestępstwo, za co grozi nawet kilka milionów grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności.

Osoby, które nie złożą PIT-u, tracą też możliwość rozliczenia z małżonkiem i przekazania 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Co istotne, dotkliwe kary grożą też osobom, które złożyły fałszywe zeznania.

Poprawki w PIT po terminie - czy można uwzględnić ulgi?

Zgodnie z przepisami korektę w zeznaniach podatkowych można wprowadzać do czasu ich przedawnienia, czyli przez 5 lat, licząc od roku, w którym podatnik musiał złożyć deklarację. Warto zatem sprawdzić przesłane fiskusowi dokumenty, nawet po tym, jak okres rozliczeniowy za bieżący rok dobiegnie końca.

Warto zatem upewnić się czy złożona deklaracja może być korzystniejsza np. dzięki odliczeniu ulgi termomodernizacyjnej, ulgi na dzieci lub ulgi na Internet. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby, które korzystały z usługi „Twój e-PIT”.

Jeśli chcemy wprowadzić poprawki w zeznaniu, należy wypełnić ponownie PIT roczny i zaznaczyć „korektę” jako cel złożenia deklaracji. Ważne, by wypełnić na nowo wszystkie pola, a nie tylko te, które zmieniamy. Liczba dozwolonych korekt nie jest w żaden sposób ograniczona.

Do korekty PIT nie dołączamy czynnego żalu, czyli pisemnego uzasadnienia przyczyn wprowadzania zmian. Zeznanie za 2022 rok można korygować do 31 grudnia 2028 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nadal nie rozliczyłeś PIT-u lub chcesz wprowadzić poprawki? Sprawdź, jak można to zrobić. Za nierozliczenie PIT-u można otrzymać surową karę - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie