Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadzieja zakwitnie wiosną. Kampania Pola Nadziei 2013 rozpoczęta (zdjęcia)

Iza BEDNARZ
Zuzia Pabian w roli pani Róży stworzyła bardzo dojrzałą kreację.
Zuzia Pabian w roli pani Róży stworzyła bardzo dojrzałą kreację. Aleksander Piekarski
Sadzeniem cebulek żonkili przed szkołą na Białogonie zainaugurowano w Kielcach III edycję kampanii Pola Nadziei 2013. Za pieniądze zebrane podczas tej akcji Caritas Kielecka buduje pierwsze w Kielcach stacjonarne hospicjum.

[galeria_glowna]
- Ta kampania jest dla wszystkich, którzy nadziei potrzebują, chorych, starszych, opuszczonych - powiedział ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Kieleckiej inaugurując trzecią edycję kampanii Pola Nadziei. Akcja społeczna, którą Caritas diecezji kieleckiej realizuje w województwie świętokrzyskim ma na celu podniesienie wrażliwości społecznej na potrzeby ludzi terminalnie chorych. Z zebranych podczas kwest funduszy budowane jest pierwsze w Kielcach stacjonarnego hospicjum imienia błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach na ulicy Mieszka I 48.

Nowej edycji akcji przyświeca hasło "Zasiej nasienie nadziei w ogrodzie swojego bliźniego i zobacz jak w jego sercu kwitnie miłość" - wymyślone przez uczniów Zespołu Szkól Ogólnokształcących numer 8 w Kielcach. Uczniowie tej szkoły bardzo mocno zaangażowali się w akcję w 2012 roku, szkoła została wyróżniona za to statuetką Anioła z żonkilem. Jak nam powiedział ksiądz Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas, nieprzypadkowo wybrano szkołę na Białogonie na miejsce inauguracji nowej edycji Pól Nadziei. W poniedziałek szkolny zespół teatralny "Ładne Kwiatki" prowadzony przez Elżbietę Sornat, nauczycielkę języka polskiego, przygotował dojrzały, poruszający spektakl na podstawie "Oskara i pani Róży" Erica-Emmanuela Schmitta.

Po spektaklu goście i uczniowie zasadzili przed szkołą cebulki żonkili. Podobne żonkilowe pola powstały przed Zespołem Szkół Katolickich i Zespołem Szkół Ekonomicznych przy ulicy Kopernika. Wiosną, kiedy kwiaty zakwitną, wolontariusze prowadzący kwestę na budowę hospicjum, będą wręczać je kielczanom.

Z tegorocznej akcji Pól Nadziei zebrano 68 tys. złotych. Dodatkowo ponad 90 tysięcy wpłacili księża z diecezji kieleckiej, a około 400 tysięcy wpłynęło z tytułu 1 procenta. Na dokończenie budowy hospicjum potrzeba jeszcze około 2-3 mln złotych. Jak nas poinformował ksiądz Krzysztof Banasik, obecnie trwają prace nad zamknięciem stanu surowego budynku. Kupowane są okna i drzwi. - Mamy nadzieję, że uda się nam uruchomić hospicjum w drugiej połowie 2014 roku - dodał. Obiekt będzie dysponował 44 łóżkami dla osób terminalnie chorych.

W województwie świętokrzyskim działają tylko dwa hospicja stacjonarne: w Kałkowie - Godowie, (25 miejsc dla dorosłych i dzieci) oraz otwarte w tym roku (16 łóżek) hospicjum przy niepublicznym szpitalu w Jędrzejowie. W porównaniu z potrzebami to za mało. W naszym regionie są tylko trzy oddziały paliatywne: w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (10 łóżek), w szpitalu powiatowym w Sandomierzu (15 łóżek) i w szpitalu w Starachowicach (15 łóżek). Oddział paliatywny ŚCO może przyjąć rocznie 200 pacjentów. W województwie świętokrzyskim takich chorych jest rocznie 2 tysiące.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie